Materiał Partnera

Zastosowanie zasilaczy buforowych

Zastosowanie zasilaczy buforowych

Zasilacze buforowe są bardzo istotnym elementem każdego systemu alarmowego. To za ich sprawą ten może pracować bez przerwy nawet w przypadku uszkodzenia zasilania podstawowego. Wówczas bowiem zasilacz buforowy zaczyna dostarczać energię elektryczną z akumulatora, który jest do niego podłączony. Na ogół jest to akumulator kwasowo-ołowiowy.

Napięcie zasilania

Podstawowym parametrem w przypadku zasilaczy buforowych jest oczywiście napięcie zasilania. Przy systemach sygnalizacji włamania i napadu najczęściej spotkać się można z zasilaniem 12V prądu stałego. Takie napięcie stosowane jest w zdecydowanej większości urządzeń. Jednak do niektórych specjalnych zastosowań wykorzystuje się czasem również zasilanie napięciem 24V prądu stałego. Innym istotnym parametrem zasilaczy buforowych jest wydajność prądowa. Mówi ona o zdolności zasilacza do dostarczania określonej ilości energii. W przypadku zasilaczy buforowych parametr ten obejmuje prąd dostarczany do urządzeń zewnętrznych i prąd wykorzystywany do ładowania wbudowanego akumulatora.

Wartość prądu ma znaczenie

Istotną cechą w przypadku zasilaczy buforowych jest ponadto prąd ładowania akumulatora. Urządzenia tego rodzaju posiadają układy ładowania z ograniczeniem prądu. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona podłączonego akumulatora przed uszkodzeniem oraz rozłożenie wydajności prądowej zasilacza na prąd dostarczany do urządzeń zewnętrznych i prąd do ładowania akumulatora. Wartość prądu ładowania określa czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora. Co ciekawe, w przypadku zasilaczy buforowych, które stosowane są w systemach alarmowych, spotkać się można z kilkoma konstrukcjami. Najprostsze modele ze stabilizatorami liniowymi są niestety mało wydajne. Dlatego lepiej wyposażyć się w modele ze zwiększonym prądem ładowania, takie jak np. model MeanWell AD-155A, dostępny w ofercie firmy Wisp.

Zasilacze ze stabilizacją impulsową

Lepszym rozwiązaniem okazują się zasilacze ze stabilizacją impulsową, które pracują z obniżonym napięciem wejściowym. Jest to możliwe dzięki transformatorowi sieciowemu. Tego typu konstrukcja pozwala uzyskać lepszą efektywność i sprawdza się doskonale w zastosowaniach alarmowych. Najbardziej efektywne są jednak zasilacze impulsowe z przetwarzaniem napięcia sieciowego w sposób bezpośredni. Nadają się one nawet do aplikacji, które wymagają dużych obciążeń. Dodatkowo każdy zasilacz buforowy pracujący jako element instalacji alarmowej musi posiadać odpowiednie filtry i zabezpieczenia. Chronią one urządzenie przed uszkodzeniem na skutek nieprawidłowego podłączenia oraz przed innymi rodzajami uszkodzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz