Materiał Partnera

Jakie zalety i wady mają profesjonalne instalacje nawadniające?

Jakie zalety i wady mają profesjonalne instalacje nawadniające?

Instalacje nawadniające zyskują na popularności. Początkowo znajdowały zastosowanie głównie na plantacjach i w gospodarstwach rolniczych, w których nawadnianie dotyczyło bardzo dużych obszarów zieleni. Obecnie każdy system nawadniania może zostać skonfigurowany w taki sposób, by zapewniać optymalną wilgotność zarówno w uprawach rolnych, jak i w zwykłych przydomowych ogrodach, które mają cieszyć oko.

Instalacje nawadniające – podstawowe informacje

Jednym z ważniejszych plusów, jakie niesie ze sobą nawadnianie ogrodu za pomocą specjalnych systemów, jest brak obsługi. Są to instalacje, które samodzielnie się uruchamiają i wyłączają, można je zaprogramować lub sterować nimi manualnie, jeśli użytkownik uzna, że zachodzi taka potrzeba. Nowoczesne nawadnianie ogrodu to także racjonalne zużycie wody. Przekłada się to nie tylko na obniżenie rachunków, ale też ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekologii. Dla rolników i plantatorów jest to też większa pewność, że plony będą obfite. Dla właścicieli przydomowych ogródków natomiast ogromna oszczędność czasu. Utrzymanie zieleni w doskonałej kondycji nie stanowi wówczas problemu, mimo że nie zachodzi konieczność poświęcania wieczorów na podlewanie roślin z pomocą węża ogrodowego.

Dlaczego warto zdecydować się na system nawadniania?

Niezależnie od tego, czy chodzi o nawadnianie ogrodu, czy dużych upraw, warto rozważyć zastosowanie instalacji nawadniających dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Specjalny sterownik samodzielnie zarządza podlewaniem. Gdy system jest dobrze zaprojektowany oraz zainstalowany, oszczędność zużycia wody może sięgać nawet połowy dotychczasowych kosztów. Utrzymanie zieleni w tej sytuacji jest związane też z dopasowaniem ilości dostarczanej wody do zapotrzebowania roślin. Dodatkowo nawadnianie odbywa się bezpośrednio przy korzeniach, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Podlewanie ma miejsce nocą lub późnym wieczorem. Dzięki temu proces nawadniania nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu ogrodu, czy w pracach rolnych, a jednocześnie ogranicza parowanie wody. Jak wspomina ekspert Dimah Waldemar Ginter, ważne jest, by instalacja została dobrze zaprojektowana – wówczas nie tylko system działa bez zarzutu i ogranicza zużycie wody, ale też nie wymaga zbytniej ingerencji w istniejące już nasadzenia. Jedną z obaw jest koszt założenia takiej instalacji, jednak firmy zajmujące się tym profesjonalnie, będą w stanie doradzić rozwiązania optymalne pod każdym względem.
Opracowanie:
Bukówiec Górny, Powstańców Wielkopolskich 82
tel. 506 179 330
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz