Artykuł sponsorowany

Na jakie stomatologiczne zabiegi profilaktyczne warto się zdecydować?

Na jakie stomatologiczne zabiegi profilaktyczne warto się zdecydować?

Każdy z nas wie, jak bardzo ważne jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne u stomatologa. W trakcie takich wizyt lekarz dokładnie sprawdza stan zdrowia naszych zębów oraz dziąseł i jeśli nie stwierdzi obecności żadnych ubytków oraz żadnych śladów próchnicy podda nasze zęby kilku istotnym zabiegom profilaktycznym. Zabiegi te mają na celu zwiększyć ochronę naszych zębów. Jakie zabiegi profilaktyczne najczęściej są wykonywane w gabinecie stomatologicznym?

Rodzaje zabiegów profilaktycznych

Lista zabiegów profilaktycznych przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych jest w zasadzie podobna w każdej klinice. Zaliczamy wic do nich piaskowanie i skaling zębów, lakowanie, lakierowanie oraz fluoryzację. Generalnie wszystkie stomatologiczne zabiegi profilaktyczne mają na celu dokładne wyczyszczenie naszych zębów oraz ich dodatkowe zabezpieczenie przez rozwojem bakterii próchnicowych. Według stomatologów wybrane zabiegi profilaktyczne powinny być wykonywane podczas każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Na czym dokładnie polegają te zabiegi?

Fluoryzacja zębów

Zaczniemy od zabiegu, który chyba każdy z nas pamięta jeszcze z dziecięcych lat. Fluoryzacja zębów jest jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych. Oczywiście ta przeprowadzana przez stomatologa nieco się różni od fluoryzacji przeprowadzanej w szkołach przez higienistki. W tej wersji to stomatolog dokładnie pokrywa nasze zęby warstwą preparatu zawierającego fluor. Zabieg ten może być wykonywany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki pokryciu zębów warstwą fluoru stają się one mocniejsze i dużo bardziej odporne na działanie próchnicy. Zaleca się aby każdy pacjent korzystał z fluoryzacji przynajmniej 2 razy w roku, czyli podczas każdej wizyty kontrolnej u stomatologa.

Skaling i piaskowanie zębów

Zanim jednak pokryjemy zęby warstwą fluoru, konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie z zalegającej płytki oraz kamienia nazębnego. W tym celu w gabinetach stomatologicznych wykonywane są dwa zabiegi: skaling i piaskowanie zębów.

Zaczniemy od tego pierwszego czyli skalingu. Wykonuje się go w celu usunięcie powstałego kamienia nazębnego oraz kamienia pod- i naddziąsłowego. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Multimed w Zamościu: Znajdujący się na zębach kamień jest rozbijany przy pomocy ultradźwięków emitowanych przez urządzenie do wykonywania skalingu. Zabieg ten niestety nie należy do najprzyjemniejszych, ale jego wykonywanie jest konieczne zawsze gdy przeprowadzający badanie dentysta stwierdzi obecność dużej ilości kamienia nazębnego. Kamień zawiera w sobie bardzo duże ilości bakterii, które często są przyczyną przykrego zapachu z ust, a w dodatku sprzyjają rozwojowi próchnicy.

Piaskowanie zębów wykonuje się z kolei w celu usunięcia gromadzących się na zębach miękkich osadów. Zabieg ten jednak umożliwia także usunięcie z zębów lekkich przebarwień spowodowanych np. częstym piciem barwiących napojów czy paleniem papierosów. Piaskarka, bo tak nazywa się urządzenie do wykonania tego zabiegu, wyrzuca z siebie pod dużym ciśnieniem mieszankę wody, powietrza oraz dwutlenku węgla, którą lekarz kieruje po kolei na żeby w celu ich dokładnego wyczyszczenia. Zabieg ten jest dużo mniej nieprzyjemny od skalingu i bezbolesny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz