Artykuł sponsorowany

Jakie wkrętaki warto mieć w warsztacie?

Jakie wkrętaki warto mieć w warsztacie?

Wśród narzędzi ręcznych najważniejsze w każdym warsztacie są wkrętaki. Bez nich nie można przeprowadzić sprawnie demontażu bądź montażu poszczególnych komponentów. Są one dostępne w kilku wariantach, a także w zestawach lub pojedynczo. Alternatywę dla nich stanowią z kolei te zasilane akumulatorem. Które zatem najlepiej kupić na potrzeby warsztatu?

Podstawowy podział wkrętaków

Potocznie nazywane śrubokrętami stanowią narzędzia, które znajdują się w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od gałęzi przemysłu oraz branży, w jakiej ten działa. To również akcesorium, którego nie może zabraknąć w domowej skrzynce z narzędziami, a tym bardziej profesjonalnym warsztacie. Do wyboru mamy kilka rodzajów – wkrętaki dzielą się przede wszystkim ze względu na konstrukcję grotu. W ten sposób wyróżniamy:

  • płaskie – wykorzystuje się je do podważania elementów, a także odkręcania śrub z pojedynczym nacięciem na łbie. Wśród nich można znaleźć modele precyzyjne, wykorzystywane głównie przez zegarmistrzów do obsługi bardzo małych komponentów;
  • Torx – ich końcówka na kształt sześcioramiennej gwiazdy i najczęściej korzystają z nich mechanicy samochodowi oraz osoby zajmujące się elektroniką. Umożliwiają pracę z dużym naciskiem, zwłaszcza modele Torx Plus, bez ryzyka ześlizgnięcia się narzędzia ze śruby;
  • krzyżowe PH i PZ – jak sama nazwa wskazuje, służą do obsługi wkrętów z krzyżowym nacięciem. Drugie w odróżnieniu od pierwszych są wyposażone w dodatkowe wypustki na główce, dzięki czemu pozwalają na zastosowanie większej przy wkręcaniu lub wykręcaniu śrub.

Wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów nabędziemy między innymi w hurtowni Tormet, której główna siedziba znajduje się w Toruniu. Ponadto poszczególne mogą być izolowane – przeznaczone do prac elektrycznych – lub wyposażone w magnes czy też uchwyt z grzechotką.

Istotne parametry wkrętaków

Poza wyborem odpowiedniego śrubokrętu pod względem konstrukcji jego grotu warto także zwrócić uwagę na inne kwestie, mające wpływ na komfort przeprowadzanych prac. Jednym z najważniejszych jest rękojeść. Oprócz trwałości i solidnego wykonania, powinna być pokryta materiałem gumowym – antypoślizgowym, zapewniającym pewny chwyt narzędzia. Ponadto warto rozważyć zakup modelu ze wspomnianą wcześniej grzechotką w rączce. Tego typu rozwiązanie eliminuje konieczność odrywania grotu od śruby po wykonaniu obrotu, co znacznie przyspiesza wkręcanie i wykręcanie.

Przy znacznych ilościach wkrętów zdecydowanie lepiej sięgnąć jednak po wkrętak akumulatorowy z wymiennymi bitami. W jego przypadku można bez problemu wykorzystać te stosowane do tradycyjnych wariantów. Ponadto nierzadko kupowanie kompletnych zestawów składających się z uchwytu i wymiennych grotów jest bardziej opłacalne, aniżeli inwestowanie w kilka oddzielnych śrubokrętów różnego typu. Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć także łatwość przechowywania oraz mniejszy koszt zakupu pojedynczych bitów w razie ich zgubienia lub uszkodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz