Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę przy wyborze frezarki do glazury?

Na co zwracać uwagę przy wyborze frezarki do glazury?

Frezarki to popularne urządzenia wykorzystywane do obróbki drewna i metalu. Dostępne są także frezarki do glazury, dzięki którym można przecinać i wycinać kształty w płytkach ceramicznych. Na rynku istnieje jednak wiele rodzajów tego typu urządzeń, które różnią się od siebie różnymi parametrami, takimi jak ilość wrzecion czy moc. Jak więc wybrać odpowiednią frezarkę do glazury?

Umiejscowienie wrzeciona

Frezarki do glazury różnią się od siebie przede wszystkim umiejscowieniem wrzecion. Mogą one znajdować w trzech pozycjach, dlatego wyróżnia się też trzy rodzaje frezarek. Urządzenia górnowrzecionowe posiadają wrzeciono położone nad stołem. Najlepiej nadają się do użytku domowego, ponieważ ich wydajność jest na tyle niska, że wykonanie większej ilości ozdobnych elementów będzie niemożliwe. Ich dużą zaletą jest jednak fakt, że umożliwiają łatwą obróbkę materiału i zachowanie powtarzalności wzorów. Ich użytkowanie jest również bardzo bezpieczne, dlatego świetnie nadają się dla amatorów.

We frezarkach dolnowrzecionowych, wrzeciono jest zamontowane pod stołem. Takie umiejscowienie sprawia, że ich obsługa jest trudniejsza i bardziej niebezpieczna. Z tego powodu powinni z niej korzystać bardziej doświadczeni we frezowaniu profesjonaliści. Urządzenia równowrzecionowe posiadają wrzeciono umieszczone w tej samej linii, co blat stołu, dlatego są to maszyny dość uniwersalne. Producenci, tacy jak firma glazurnicza Bildmann Group z Lublina, oferują także frezarki ręczne o poręcznym, mobilnym kształcie oraz frezarki stołowe. Urządzenia te różnią się ilością wrzecion. W sprzedaży znajdują się też frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe.

Zastosowanie frezarek

Frezarki mają różnorodne zastosowania. Najbardziej profesjonalne urządzenia są najczęściej skierowane wyłącznie do jednego typu materiału, dzięki czemu są precyzyjne i lepsze w obsłudze. Jeśli jednak urządzenie ma być uniwersalne, warto zdecydować się na frezarkę z linii dla amatorów. Nowoczesnym rozwiązaniem są frezarki CNC, które sterowane są za pomocą programu komputerowego. Takie urządzenia wyróżniają się precyzją, dokładnością i szybkością. Są jednak zdecydowanie większe, droższe i mają bardziej skomplikowaną budowę. Frezarki do glazury można podzielić również na frezarki krawędziowe i nutowe. Pierwsze z nich to poręczne urządzenia, które służą do frezowania krawędzi, a drugie wykorzystywane są do frezowania rowków i wpustów do łączenia.

Moc, prędkość i dodatkowe wyposażenie

Wybór mocy frezarki zależy od średnicy montowanego frezu oraz rodzaju obrabianego materiału. Przykładowo, jeśli frez ma średnicę do 5 mm, należy wybrać frezarkę o mocy 0,8 kW, a gdy frez ma 16 mm, urządzenia powinno mieć moc 5,6 kW. Frezarki amatorskie wykorzystują przekładnie, co oznacza, że nie ma konieczności posiadania zapasu mocy. Można wyróżnić, więc frezarki do 800 W, do 900 W oraz urządzenia 1100-1500W. Frezarki do glazury różnią się także prędkością – im jest większa, tym gładsza frezowana powierzchnia. Ilość obrotów może być natomiast regulowana płynnie lub skokowo. Na cenę frezarki może wpływać również ilość dodatków, które poprawiają komfort użytkowania. Urządzenie może być, bowiem wyposażone w prowadnicę równoległą, która poprawia stabilność prowadzenia urządzenia, ogranicznik mikrometryczny, pozwalający ustalić dokładną głębokość frezowania czy w system odprowadzania wiórów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz