Artykuł sponsorowany

Frezowanie jako jedna z metod obróbki skrawaniem oferowanych przez firmę RAF-MIX

Frezowanie jako jedna z metod obróbki skrawaniem oferowanych przez firmę RAF-MIX

Metalowe przedmioty oraz elementy, jakie spotykamy na co dzień w różnych rozmiarach, kształtach czy wzorach muszą zostać poddane procesowi obróbki skrawaniem, aby uzyskały właśnie te swoje określone cechy. Proces ten może zostać wykonany przy pomocy ręcznych narzędzi, jak również być sterowany przez komputer, a wyróżniamy w nim między innymi metodę nazywaną frezowaniem, które znajdziemy w ofercie firmy RAF-MIX. Zobaczmy, na czym polega frezowanie oraz jakie są rodzaje frezów.

Czym jest frezowanie?

Pojęcie frezowania oznacza jeden z procesów obróbki skrawaniem wykorzystywany nie tylko w kontekście metali, ale również drewna i tworzyw sztucznych. Podczas przeprowadzania tego typu prac ruch obrotowy wykonywany jest zawsze przez narzędzie skrawające (w tym przypadku w postaci frezarki), zaś w zależności od tego, jak zbudowana jest obrabiarka, ruch posuwowy wykonuje obrabiany przedmiot lub frezarka. Jeżeli chodzi o rodzaje frezowania, to wyróżnić możemy tutaj między innymi czołowe oraz obwodowe (walcowe lub kształtowe), które dzieli się na współbieżne, w którym krawędź tnąca wykonuje ruchy w tym samym kierunku co materiał oraz przeciwbieżne, gdzie z kolei krawędź tnąca porusza się w sposób przeciwny do ruchów wykonywanych przez obrabiany materiał.

Charakterystyka i rodzaje frezów

Poza samym urządzeniem w postaci frezarki do przeprowadzenia tego rodzaju obróbki skrawaniem potrzebne nam będą również inne elementy takie jak frezy, czyli wieloostrzowe narzędzia skrawające, które wykonują ruch obrotowy. Frezy zasadniczo możemy podzielić na trzy sposoby. Pierwszy z nich odnosi się do materiału użytego do ich produkcji i tutaj wyróżniamy między innymi frezy:

  • ze stali szybkotnącej, proszkowej lub kobaltowej;

  • ze węglikiem spiekanym lub płytką diamentową.

W odniesieniu do drugiego podziału, który z kolei dotyczy geometrii ostrzy wymienić niewątpliwie należy takie typy jak:

  • frezy walcowe — przeznaczone do obróbki płaszczyzn;

  • frezy walcowo-czołowe — stosuje się je w przypadku obróbki różnych powierzchni (w tym płaszczyzn z obrzeżem oraz rowków teowych);

  • frezy kątowe — wykonuje się nimi rowki kątowe oraz trapezowe;

  • frezy tarczowe — wykorzystywane do wykonywania prostolinijnych rowków (frezy trzystronne z ostrzami prostymi oraz trzystronne naprzemianskośne) lub do przecinania (frezy jednostronne).

Trzeci podział frezów dotyczy ich kształtów.

Jak widać, mamy naprawdę ogromny wybór frezów, w związku z czym możemy zastosować metodę frezowania praktycznie w każdym celu, jeżeli chodzi o ukształtowanie danego przedmiotu czy też powierzchni.

Skąd wziąć wysokiej jakości frezy i komu zlecić frezowanie?

Szeroki wybór frezów wysokiej jakości dostępny jest w ofercie wielu firm. Poza frezami oferty firm obejmują często również inne narzędzia przeznaczone do obróbki skrawaniem, w tym narzędzia tokarskie takie jak noże i wytaczaki, Płytki PCBN / PCD oraz systemy narzędziowe.

A komu zlecić samo frezowanie? Jedną z firm zajmującą się tą usługą jest przedsiębiorstwo RAF-MIX. Fitma ta zajmuje się także innymi metodami obróbki metalu, a także dostarcza wysokiej klasy narzędzia pochodzące od renomowanych producentów. Przeznaczone są one do różnych typów gałęzi przemysłowych takich jak między innymi motoryzacyjny, lotniczy, górniczy czy też zbrojeniowy, budowlany, energetyczny lub transportowy. W ofercie RAF-MIX znajdziemy między innymi łożyska, wiertła, armaturę przemysłową, różnego typu elektronarzędzia.

 

Opracowanie:
Świecie, Chełmińska 2a
tel. 52 331 09 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz