Materiał Partnera

Jakie szambo wybrać?

Jakie szambo wybrać?

Budując lub kupując dom bez dostępu do kanalizacji, stajemy przed bardzo ważnym wyborem: jakie szambo najlepiej wybrać? Problem ten dotyczy również tych osób, które z różnych powodów chcą wymienić stare szambo na nowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego też przed zakupem warto dowiedzieć się, czym się różnią oraz jakie są ich wady i zalety.

Rodzaje szamba

Warto wiedzieć, że obecnie coraz większą popularność, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa oraz rosnącą modą na zainteresowanie ekologią, zyskują biologiczne oczyszczalnie ścieków. Zaletą tego typu szamba jest oczywiście dbałość o środowisko naturalne. Szamba ekologiczne dzielą się na oczyszczalnie ścieków ZBB oraz ZBS. Reaktory tych pierwszych działają w oparciu o metodę osadu czynnego, natomiast drugi typ działa na zasadzie porcjowanego osadu czynnego. Popularnym rodzajem są również oczyszczalnie drenażowe, oparte o metodę drenażu rozsączającego, w którym wstępne oczyszczanie odbywa się w osadniku gnilnym. Inne rodzaje szamba to tzw. szamba szczelne, czyli bezodpływowe, najczęściej wykonane z polietylenu, posiadające dwupłaszczyznową konstrukcję.

Kryteria wyboru szamba

Kryteriami wyboru będą przede wszystkim rozmiar i pojemność szamba (ważnym czynnikiem jest tu liczba osób, która będzie z niego korzystała). Należy przy tym pamiętać, iż szambo nieprzekraczające 10 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Fakt jego zamontowania należy jedynie zgłosić do odpowiedniego urzędu – i jest to koniec formalności. Istotny jest również materiał, z którego szambo będzie zbudowane. Mowa tutaj np. o plastiku czy innych tworzywach sztucznych (które są szczelne i nie ulegają korozji) albo betonie lub żelbetonie (cechującymi się większą odpornością na uszkodzenia i jednocześnie dużym ciężarem, który z jednej strony może utrudnić montaż, ale z drugiej zapobiegnie przesuwaniu się szamba). W doborze odpowiedniego szamba pomóc mogą również firmy specjalizujące się w tym zakresie, jak np. Elpad. Fachowe wsparcie może okazać się niezbędne, jeśli po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów, nadal nie mamy pewności co do wyboru odpowiedniego rodzaju szamba.

Opracowanie:
Elbląg, Łęczycka 29
tel. 55 233 69 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz