Materiał Partnera

Szambo betonowe czy plastikowe, na które się zdecydować?

Szambo betonowe czy plastikowe, na które się zdecydować?

Przy realizacji budowy domu jednorodzinnego, wielokrotnie inwestor musi również na terenie swojej działki zbudować szambo, o ile osiedle nie jest podłączone pod wspólną sieć. W przypadku konieczności realizacji takiego ważnego elementu infrastruktury, często stawiane jest pytanie, jaki rodzaj szamba powinno się wybrać. Do wyboru mamy bowiem szambo betonowe, a także szambo plastikowe.

Warunki techniczne

Przed wyborem, który rodzaj szamba będzie dla naszej inwestycji lepszy, należy przygotować wiele ekspertyz. Istotne są warunki dotyczące wód gruntowych, zagospodarowania sieci wodno-kanalizacyjnej, dane geotechniczne dotyczące podłoża, a także lokalizacja i powierzchnia działki. Wszystkie te elementy wpływają na projekt danego szamba, który powinna wykonać profesjonalna firma. To ona także powinna zająć się montażem prefabrykowanej konstrukcji z betonu lub plastiku. Analizując jakość, obu rodzajów szamb, dzisiaj powinno się jednak wiedzieć, że te pierwsze są znacznie lepsze gatunkowo.

Szambo betonowe – dlaczego jest lepsze od szamba plastikowego?

Konstrukcja szamba betonowego, przede wszystkich jest bardzo trwała i nie ulega degradacji. Beton, z którego tworzony jest zbiornik, odporny jest na wilgoć, wahania temperatury, czy silne naciski. Szambo betonowe może zatem bez żadnych problemów posłużyć nam kilkadziesiąt lat. Kolejną ich zaleta jest to, że można po nich jeździć samochodami osobowymi i ciężarowymi, co jest jednak brane pod uwagę przy inwestycjach przemysłowych – szambo dla domów jednorodzinnych znajduje się najczęściej na terenie działki. Do kolejnych zalet takiego rozwiązania, jest to, że zbiorniki z betonu dzięki swojej ciężkości, świetnie posadowione są w podłożu. Nie dochodzi zatem przy ich eksploatowaniu do żadnych odkształceń, czy wypychania ich przez wilgotną ziemię. Podkreślić należy również ich niską cenę.

Aby podkreślić to, jak stabilne są szamba betonowe, warto zwrócić uwagę, na wady zbiorników plastikowych, które nie mogą być puste przed dłuższy czas, ponieważ ich ściany zaczynają być zgniatane przez naciski gruntowe. Ponadto w przypadku pęknięcia nie można ich naprawiać, a przy dużej wilgotności działki, mogą być wypychane w kierunki powierzchni. Dużą wadą zbiorników plastikowych jest również ich wysoka cena!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zbiorników betonowych?

Przy zakupie zbiorników betonowych w wersji prefabrykacyjnej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania otworów na rury, a także ich uszczelnień. Dobre szambo z betonu, musi być bowiem w odpowiedni sposób izolowane, co zwiększa jego jakość, bezpieczeństwo, czy nawet poziom neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. O każdy, nawet najmniejszy szczegół inwestycji, dba zatem firma: Producent Szamb Betonowych i Prace Ziemne od A do Z, który podejmuje się zleceń od klientów indywidualnych oraz biznesowych. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz