Artykuł sponsorowany

Czy szambo ekologiczne jest bezpieczne?

Czy szambo ekologiczne jest bezpieczne?

Szambo ekologiczne jest idealnym rozwiązaniem problemu związanego z oczyszczaniem przydomowych ścieków. Każdemu mieszkańcowi domu jednorodzinnego zależy na tym, aby przydomowa oczyszczalnia działała jak najlepiej i eliminowała nieprzyjemne zapachy. Producenci opracowali mechanizm przyjazny dla środowiska, co jest bardzo istotną kwestią w dzisiejszych czasach. W końcu mamy obecnie do czynienia ze wszechobecną modą na działanie ekologiczne.

 

Dlaczego warto instalować szambo ekologiczne?

Jeśli decydujemy się na montaż instalacji, decydujmy się na usługi firm cechujących się dużym doświadczeniem. Wyroby Betoniarskie Jan Stańko, dzięki długiej działalności, są gwarantem wysokiej jakości produktu. Szambo ma za zadanie oczyszczać wprowadzane do niego ścieki. Jego skład stanowi osadnik gnilny, w którym ma miejsce oczyszczanie beztlenowe. Cały materiał przechodzi przez specjalny filtr, a następnie wędruje do drenażu rozsączającego. Tutaj zachodzi proces oczyszczania tlenowego. Ponieważ zabieg jest ekologiczny i naturalny, przefiltrowane substancje mogą zostać przemieszczone do wód gruntowych. Szambo gwarantuje eliminację szkodliwych związków, przez co nie istnieje ryzyko zanieczyszczenia docelowych zbiorników. Cała operacja spełnia wymogi narzucane przez Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi.


Konserwacja instalacji

Kolejną zaletą użytkowania szamba ekologicznego jest to, że maszyna nie potrzebuje energii elektrycznej do pracy. Wiąże się to z dużymi oszczędnościami oraz gwarancją ciągłości działania. Aby urządzenie funkcjonowało sprawnie, należy pamiętać o oczyszczaniu osadnika gnilnego oraz filtra, mniej więcej raz na 2 lata. Użytkownik musi także regularnie wprowadzać specjalne bakterie do oczyszczalni. Nie jest to jednak zbyt skomplikowany zabieg. Wystarczy wrzucić do muszli toaletowej odpowiednią tabletkę i spłukać ją wodą. Czynność powinna być powtarzana raz na 2 tygodnie.


Proces oczyszczania ścieków

Oczyszczanie tlenowe i beztlenowe zachodzi w oddzielnych sekcjach. Pierwszym etapem procesu jest wprowadzenie ścieków do osadnika gnilnego. Aby całe urządzenie działało w pełni sprawnie, zbiornik ten został podzielony na kilka komór. Ciecz przepływa przez nie dzięki trójnikom asymetrycznym. Za pomocą filtra od materiału zostają oddzielone wszelkie zanieczyszczenia. Lądują one w koszu filtracyjnym. Pozostałe substancje wędrują do drenażu rozsączającego. W pierwszej kolejności lądują w studzience rozprowadzającej. Tam ścieki zostają rozdzielone i skierowane do kilku rur drenażowych. Istotne jest, aby były one usytuowane na specjalnej podsypce żwirowej. Ostatecznie materiał zostaje wprowadzony do wód gruntowych.


Zastosowanie

Rozwiązanie jest idealne dla użytkowników, którzy nie mają możliwości podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie doprowadzić przyłącza elektrycznego w miejsce instalacji. Czasami taki rodzaj przyłączenia jest po prostu zbyt kosztowny. Należy zwrócić uwagę na to, że położenie całej instalacji musi być usytuowane minimum 3 m od drzew, 2 m od granicy działki i 30 m od studni. Pamiętajmy, że maksymalna długość drenażu rozsączającego wynosi 25 m. Szambo ekologiczne sprawdzi się również w zakładach przetwórstwa spożywczego, ośrodkach wypoczynkowych czy lokalach gastronomicznych. Produkowane tam ścieki mogą być okresowo bardziej obciążone zanieczyszczeniami. Aby przekonać się jak wygląda opisywana, ekologiczna instalacja, warto zapoznać się z galerią obecną na stronie Wyroby Betoniarskie Jan Stańko.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz