Materiał Partnera

Jakie są rodzaje żaluzji?

Jakie są rodzaje żaluzji?

Przesłony okienne zapewniają prywatność w domu i miejscu pracy. Z drugiej strony jednak zabierają jakąś część tak ważnego światła dziennego. Dlatego wciąż powstają nowe rozwiązania w tej dziedzinie. Sprawdzonym i praktycznym sposobem na osłonięcie okien są żaluzje, którymi można manewrować, aby zapewnić sobie więcej światła lub cienia. Jakie ich rodzaje są na rynku i jakie mają zalety?

Typy żaluzji okiennych

Żaluzje to rodzaj przesłon okiennych, których cechą charakterystyczną jest to, że składają się z lamelek (listewek), czyli pasków wykonanych z różnych materiałów. Wyróżnia się żaluzje poziome i pionowe (tzw. verticale). Poziome przebiegają równolegle do podłoża, a pionowe – prostopadle. Drugą ważną cechą żaluzji – zarówno poziomych, jak i pionowych – jest to, że lamele obracają się wokół własnej osi i wszystkie mają ten sam kąt wychylenia.

– Obrotowe lamele to istota żaluzji – mówi specjalista z firmy Rolety Łęczycki. – Dzięki temu można całkowicie zasłonić okno, gdy listewki na siebie zachodzą, albo wpuścić bardzo dużo światła, ustawiając je prostopadle do szyby, tak aby dawały jak najmniejszy cień. Warto zaznaczyć, że żaluzje nawet w otwartej pozycji zapewniają prywatność, a w zamkniętej – niemal zupełne zacienienie. Zwykłe rolety tego nie potrafią.

Żaluzje okienne różnią się nie tylko przebiegiem lameli, ale też rozmiarami, a dokładniej – szerokością listew w przypadku żaluzji poziomych. Standardowo dostępne są dwa rozmiary: 16 i 25 mm. Verticale występują na ogół w jednym uniwersalnym rozmiarze. Różnice te wynikają z faktu, że żaluzje poziome montuje się w świetle szyby i przykręca do okna – lamele nie mogą być więc zbyt szerokie, bo za bardzo odstawałyby od okna i uniemożliwiały jego pełne otwarcie. Ograniczenie to nie dotyczy rolet pionowych, które mocuje się przeważnie do sufitu na specjalnych karniszach, a ponadto są miękkie i nie utrudniają korzystania ze skrzydeł okiennych.

Z jakich materiałów tworzone są żaluzje okienne?

Żaluzje okienne różnią się jeszcze jednym elementem – materiałem wykonania. Od niego zależeć będą funkcjonalność i estetyka przesłony okiennej, a także jej trwałość. To, jakie materiały można zastosować, zależy od modelu żaluzji:

  • wśród żaluzji poziomych możliwe są: żaluzje drewniane, żaluzje aluminiowe oraz żaluzje bambusowe;
  • żaluzje pionowe wykonuje się ze specjalnych tkanin – sztywnych i odpornych na zabrudzenia. Najczęściej są to tkaniny syntetyczne (poliester, włókno szklane), choć zdarzają się też mieszanki włókien naturalnych, np. bawełnianych z poliestrem.

Materiał determinuje właściwości żaluzji. Żaluzje drewniane są ciężkie, ale za to bardzo eleganckie. Trzeba uważnie je pielęgnować i delikatnie czyścić z kurzu, aby zachowały dobry wygląd. Żaluzje aluminiowe są trwalsze i lżejsze, ale nie tak stylowe. Lekkość i dobry wygląd łączą żaluzje bambusowe, trzeba jednak pamiętać, że bambus źle znosi wilgoć i cienkie lamele mogłyby się powykrzywiać.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz