Materiał Partnera

Owady w domu. Jak ich unikać?

Owady w domu. Jak ich unikać?

Tworząc domowe zacisze, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby "cztery ściany" zapewniały nam spokój, wypoczynek i bezpieczeństwo. Dekorujemy więc wnętrze, pamiętamy o zamykaniu drzwi na zamek i zamykamy okna, gdy wychodzimy. Czasem jednak, nawet w najlepiej chronionych domach, pojawiają się niechciani lokatorzy. Są nimi owady, tj. muchy czy szczególnie uprzykrzające nam życie komary. Ich obecność w domu jest dosyć uciążliwa. Czy są zatem sposoby, aby się ich ustrzec?


Sposoby naszych babć

Dawniej nie stosowano chemicznych środków, których zapach mógł odstraszać komary. Dlatego nasze babcie radziły sobie wykorzystując metody naturalne. Jedną z nich było uprawianie w domu konkretnych rodzajów roślin i ziół takich jak mięta, bazylia, pelargonia, liście pomidora czy kocimiętka. Podobno ich zapachy skutecznie odstraszały komary. Taki sam skutek miały przynosić olejki zapachowe z wanilii, sosny, eukaliptusa, kokosa oraz cytryny. Część gospodyń domowych kroiła cebulę w plasterki i wystawiała ją na noc na parapet. Kolejnym odstraszaczem, według naszych babć, był ocet. Jego ostry zapach miał być skuteczną barierą nie do przekroczenia dla komarów. Ostatnim – niezbyt bezpiecznym – sposobem, który „usypiał” komary, było zastosowanie terpentyny. Substancję należało pozostawić w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, a po pewnym czasie zmieść komary i wywietrzyć mieszkanie.


Sposoby współczesne

Nawet jeśli stare sposoby są skuteczne, warto rozważyć także nowe metody, które ustrzegą nas przed owadami, a zwłaszcza komarami. Coraz częściej zarówno w domkach letniskowych, jak i w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach stosuje się moskitiery. Są to specjalnego rodzaju siatki, które montuje się w oknach oraz drzwiach balkonowych czy tarasowych. Mają bardzo drobne oczka, które uniemożliwiają niechcianym gościom dostanie się do wnętrza. Dzięki rozwojowi technologii moskitiery wykonuje się z włókna szklanego, które sprawdza się idealnie przy każdym rodzaju drzwi i okien.


Wielu producentów, a wśród nich firma Moskito z Tarnowa, oferuje moskitiery dopasowane do każdego rodzaju obramowań. Można je montować zarówno na ramach drewnianych, jak i PCV. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że nie będą one pasować do naszych okien czy drzwi. Moskitiery nie ograniczają ani dostępu światła do wnętrza, ani dostępu powietrza. Kolejną ich zaletą jest niezwykle prosty montaż. Siatka chroniąca przed owadami znajduje się w specjalnej ramie, którą nakłada się na skrzydło drzwiowe. Moskitiery montuje się na zawiasach, a to oznacza również, że rama drzwi czy okna nie zostaje uszkodzona. Tym samym nie musimy się martwić o utratę gwarancji u producenta. Z daleka moskitiera jest zupełnie niewidoczna, dlatego też front naszego domu nie traci swoich walorów estetycznych. My zaś możemy cieszyć się brakiem komarów i innych niechcianych gości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz