Jakie są najczęstsze przyczyny bezdechu sennego?

Zdrowy sen stanowi podstawę wypoczynku. Niestety, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na poważne schorzenie, zwane obturacyjnym bezdechem sennym. Jednym z objawów świadczącym o występowaniu dolegliwości jest chrapanie, uznawane za wstydliwą przypadłość. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny bezdechu nocnego? Przeczytaj artykuł!
Bezdech senny – co to takiego?
Bezdechem sennym zazwyczaj nazywa się chorobę, której symptomem jest występowanie dłuższych niż 10 sekund przerw pomiędzy kolejnymi oddechami podczas snu. Dochodzi również do obniżenia saturacji o około 4%. Z uwagi na fakt, że typowe objawy bezdechu pojawiają się w nocy, chorzy z reguły nie zdają sobie sprawy z istnienia tego problemu. Zwykle dowiadują się o tym od swoich najbliższych, zaniepokojonych notorycznym chrapaniem lub wielokrotnie powtarzającymi się u danej osoby epizodami zatrzymania przepływu powietrza przez gardło.
Bezdech senny leczony przez specjalistów, a aparaty ortodontyczne TAP-T do jego profilaktyki wykonuje autoryzowana Pracownia Profilaktyki Bezdechu Sennego i Chrapania A&A Drozd. PRACOWNIA PROTETYCZNA Adam Drozd. Bezdech senny dzieli się na dwa rodzaje:
centralny bezdech nocny – całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe;
obturacyjny bezdech senny obwodowy – częściowe zablokowanie dróg oddechowych, skutkujące spłyceniem oddechu oraz krótkimi przerwami w oddychaniu podczas snu.
Najczęściej występującą postacią omawianego schorzenia jest bezdech obturacyjny obwodowy.
Etiologia bezdechu sennego
Za występowanie bezdechu sennego mogą odpowiadać różne przyczyny. Do najważniejszych z nich można zaliczyć patologiczne zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych (np. przerost migdałków podniebiennych, polipy i skrzywienie przegrody nosowej oraz długi języczek). Przypadki bezdechu sennego częściej diagnozuje się u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie.
Do powstania tej choroby przyczynia się otyłość oraz nadwaga, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Istotną rolę w zaistnieniu schorzenia odgrywają także choroby hormonalne, np. niedoczynność tarczycy. Leczenie bezdechu sennego zazwyczaj przeprowadza się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Modele te zapobiegają występowaniu epizodów zatrzymania oddechu podczas snu.