Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze przyczyny bezdechu sennego?

Jakie są najczęstsze przyczyny bezdechu sennego?

Zdrowy sen stanowi podstawę wypoczynku. Niestety, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na poważne schorzenie, zwane obturacyjnym bezdechem sennym. Jednym z objawów świadczącym o występowaniu dolegliwości jest chrapanie, uznawane za wstydliwą przypadłość. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny bezdechu nocnego? Przeczytaj artykuł!

Bezdech senny – co to takiego?

Bezdechem sennym zazwyczaj nazywa się chorobę, której symptomem jest występowanie dłuższych niż 10 sekund przerw pomiędzy kolejnymi oddechami podczas snu. Dochodzi również do obniżenia saturacji o około 4%. Z uwagi na fakt, że typowe objawy bezdechu pojawiają się w nocy, chorzy z reguły nie zdają sobie sprawy z istnienia tego problemu. Zwykle dowiadują się o tym od swoich najbliższych, zaniepokojonych notorycznym chrapaniem lub wielokrotnie powtarzającymi się u danej osoby epizodami zatrzymania przepływu powietrza przez gardło.

Bezdech senny leczony przez specjalistów, a aparaty ortodontyczne TAP-T do jego profilaktyki wykonuje autoryzowana Pracownia Profilaktyki Bezdechu Sennego i Chrapania A&A Drozd.  PRACOWNIA PROTETYCZNA Adam Drozd. Bezdech senny  dzieli się na dwa rodzaje:

  • centralny bezdech nocny – całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe;

  • obturacyjny bezdech senny obwodowy – częściowe zablokowanie dróg oddechowych, skutkujące spłyceniem oddechu oraz krótkimi przerwami w oddychaniu podczas snu.

Najczęściej występującą postacią omawianego schorzenia jest bezdech obturacyjny obwodowy.

Etiologia bezdechu sennego

Za występowanie bezdechu sennego mogą odpowiadać różne przyczyny. Do najważniejszych z nich można zaliczyć  patologiczne zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych (np. przerost migdałków podniebiennych, polipy i skrzywienie przegrody nosowej oraz długi języczek). Przypadki bezdechu sennego częściej diagnozuje się u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie.

Do powstania tej choroby przyczynia się otyłość oraz nadwaga, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Istotną rolę w zaistnieniu schorzenia odgrywają także choroby hormonalne, np. niedoczynność tarczycy. Leczenie bezdechu sennego  zazwyczaj przeprowadza się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Modele te zapobiegają występowaniu epizodów zatrzymania oddechu podczas snu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz