Jakie łyżwy kupić?

Jakie łyżwy kupić?

Dobrze dobrane łyżwy chronią nogę i zapewniają komfort podczas jazdy. Kupując je, mamy do wyboru kilka modeli – sznurowane, zapinane na rzepy lub klamry. Lubisz jeździć? Na większości lodowisk można wypożyczyć łyżwy, jednak posiadanie własnych to duży komfort. Decydując się na nie, wybierzmy model z usztywnioną kostką i mocnym sznurowaniem. Od stylu naszej jazdy zależy, czy lepsze będą dla nas figurówki, czy hokejówki.

Hokejówki czy figurówki?

Łyżwy hokejowe

Wybierając spośród tych dwóch modeli, weźmy pod uwagę nasz styl jazdy. Jeśli jeździmy szybko i agresywnie, idealne będą łyżwy hokejowe. Są one bardziej zabudowane i lepiej chronią stopę przed urazami. Ich cechą charakterystyczną jest również krótsza płoza z wygiętymi końcami, która pozwala na szybszą i bardziej dynamiczną jazdę. W zależności od potrzeb możemy wybrać model zapinany na klamry lub sznurowany.

Łyżwy hokejowe powinny wybrać osoby, które chcą jeździć szybko i móc wykonywać ostre skręty. Przy ich zakupie zwróćmy uwagę na zapięcie – powinno być odpowiednio dobrane, by stopa nie przesuwała się w środku buta.

Łyżwy figurowe

Cechą charakterystyczną figurówek jest przedłużona płoza, która zapewnia większą stabilność na lodzie. Dzięki ząbkom, które umieszczone są z przodu, łyżwy te nadają się do wykonywania skomplikowanych figur i akrobacji. Klasyczne modele wykonane są ze skóry lub materiału skóropodobnego. Łyżwy figurowe posiadają także sznurowanie i podwyższony obcas.

Łyżwy figurowe są wybierane głównie przez kobiety, jednak są one naprawdę uniwersalne. Są one przeznaczone zarówno dla osób, które chciałyby wykonywać akrobacje i figury na lodzie, jak i łyżwiarzy jeżdżących rekreacyjnie. Wielu instruktorów poleca je także dla początkujących, ponieważ łatwiej utrzymać w nich równowagę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Od tego, jak są wykonane łyżwy, zależy nasza wygoda jazdy. Dlatego przy zakupie wymarzonego modelu zwróć uwagę na ich wykonanie i jakość poszczególnych elementów. Jeśli kupujesz figurówki, pamiętaj, że płozy powinny być przykręcane śrubami, a cholewka powinna być dobrze usztywniona. W hokejówkach koniecznie sprawdź zatrzaski – muszą chodzić płynnie. Zwróć również uwagę na pancerz – jeśli jest wykonany z dobrej jakości plastiku i dodatkowo wzmocniony na noskach, łyżwy posłużą ci dłużej.

Jak dopasować łyżwy do stopy?

Jesteś o krok od zakupu, ale nie wiesz, jaki rozmiar wybrać? Jeśli kupujesz łyżwy w sklepie internetowym i nie masz możliwości ich przymierzenia, mamy dla ciebie kilka porad. Żeby dobrze określić rozmiar, musisz zmierzyć długość stopy – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że łyżwy będą dobrze dopasowane. Jak to zrobić? To proste – odrysuj kontur stopy na kartce papieru. Długość między piętą a dużym palcem wskaże ci wartość, jaką musisz kierować się podczas zakupów.

Jak dbać o nowe łyżwy?

Podstawą pielęgnacji łyżew jest dbanie o ostrza. Jeśli dużo jeździsz, o ostrzenie łyżew musisz dbać nawet 1-2 razy w miesiącu. Pamiętaj także, by po każdym użyciu dokładnie je oczyścić i osuszyć. Możesz również zabezpieczyć je olejem chroniącym przed rdzą. W żadnym wypadku nie powinno się w łyżwach chodzić, gdyż może to spowodować wyszczerbieniem płozy. Poza lodowiskiem na ostrza nakładajmy specjalne nakładki, które je ochronią.

Łyżwy, które starannie osuszyłeś po jeździe, przechowuj w przewiewnych workach. Brak wilgoci i odpowiednia konserwacja ostrza sprawi, że z pewnością będziesz mógł cieszyć się jazdą przez kilka sezonów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz