Najlepsze obuwie na narty. Jak dobrać buty narciarskie?

Najlepsze obuwie na narty. Jak dobrać buty narciarskie?

Wybierasz się na narty? Niezbędne będą nie tylko umiejętności, ale także profesjonalny sprzęt. Jesteś początkującym czy zaawansowanym narciarzem? Sprawdź, jakie obuwie na narty będzie najlepsze. W sklepach znajdziesz szeroki wybór modeli, jednak wciąż nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Dowiedz się, jak dobrać buty narciarskie i zadbaj o bezpieczeństwo na stoku.

Jak wybrać buty narciarskie?

Planujesz zimowe szaleństwo na stoku? Nie odkładaj zakupu butów na ostatni moment. Wybór odpowiedniego obuwia powinien być przemyślany, a buty dobrze dobrane do stopy i stylu jazdy. Na przymiarkę przeznacz więcej czasu, by ocenić komfort obuwia. Alternatywą dla nowych modeli mogą być buty narciarskie używane, jednak takie obuwie trudniej dopasować do stopy.  

Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, która kategoria butów narciarskich odpowiada twoim potrzebom.

  • Buty dla początkujących – powinny być wygodne i mieć miękką skorupę, co jest istotne na początku nauki jazdy. Miękka skorupa ułatwia zakładanie i zdejmowanie butów.
  • Buty dla średnio zaawansowanych – w takich butach skorupa jest twardsza – sprawia to, że buty są zarówno w miarę wygodne, jak i łatwiej sterować w nich nartami.
  • Buty dla zaawansowanych – w tego typu modelach skorupa jest dość twarda, więc zapewnia właściwą stabilizację stopy i ułatwia dobrą kontrolę nad nartami.
  • Buty dla ekspertów – wkładki do butów narciarskich dla ekspertów są bardzo cienkie, a skorupa wyjątkowo twarda. Buty nie są wygodne, jednak bez trudu przenoszą siłę nóg na narty.
  • Buty dla kobiet – buty narciarskie damskie są przystosowane do delikatniejszej stopy, mają wąską skorupę, niższą cholewkę i flex.

Jak mierzyć buty narciarskie?

Jeśli wiesz już, w jakiej grupie butów znajdziesz model dopasowany do twoich potrzeb, czas na wizytę w sklepie. Na zakupy najlepiej wybierz się rano lub w południe. Stopy w ciągu dnia mogą puchnąć i powiększyć się nawet o pół numeru, co nie ułatwi prawidłowego dobrania rozmiaru.

Nie zapomnij zabrać skarpet, w których zamierzasz jeździć. Są niezbędne, by poprawić komfort używania butów na narty, które z reguły nie są wygodne. Jeśli nie masz profesjonalnych skarpetek przeznaczonych do jazdy na stoku, które zapobiegają otarciom, nigdy nie zakładaj bardzo grubych skarpet lub kilku warstw. W przeciwnym razie dobierzesz zbyt szerokie buty, które po jakimś czasie dodatkowo się rozszerzą.

Jaki rozmiar butów narciarskich wybrać?

Rozmiary butów narciarskich mogą różnić się w zależności od danego producenta, dlatego niezbędne jest zmierzenie stopy i na tej podstawie dobranie numeru. Trzeba pamiętać, że nawet mimo pasującego rozmiaru skorupy poszczególnych modeli różnią się kształtem.

Dobierając but, weź pod uwagę nie tylko rozmiar, ale także szerokość stopy. Zwróć też uwagę na wskaźnik flex, który informuje o sztywności skorupy. Buty, w których wartość flex jest wysoka, są polecane dla osób, którym zależy na dobrej kontroli nad nartami. Wybór właściwego flexu jest też uzależniony od wagi. Drobne osoby powinny wybierać buty z niskim flexem.

Jak zapiąć buty narciarskie?

Model wybrany, teraz czas na przymiarkę. Buty najlepiej przymierzać na stojąco. Włóż but i zwróć uwagę, jak układa się jeszcze niezapięty. Następnie zapnij wszystkie klamry po kolei, zaczynając od dołu. Postaraj się, by but ściśle przylegał do stopy, jednak pamiętaj, że nie może pod żadnym pozorem uciskać palców lub innych wrażliwych miejsc. Odpowiednie dopasowanie zmniejszy ryzyko kontuzji i zagwarantuje, że pięta i śródstopie będą stabilnie ustawione.

Jak ocenić, czy buty pasują?

Pora ocenić, czy w butach czujesz się dobrze. Najlepiej ugnij nogi i postaraj się poruszać kolanami w różnych kierunkach. Jeśli but wydaje się zbyt luźny, spróbuj dopiąć klamry. Jeśli wydaje się za ciasny, od razu przymierz inny rozmiar lub model. Kolejny etap to sprawdzenie, czy pięta nie unosi się podczas uginania kolan, a język buta nie uwiera. Pamiętaj, że na przymiarkę warto przeznaczyć więcej niż chwilę, więc pospaceruj po sklepie w wybranych modelu. Dopiero wtedy będziesz w stanie ocenić, czy buty faktycznie pasują.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie, dlatego wygląd butów powinien być sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest dobre dopasowanie. Wybierając buty na narty, zwróć uwagę na podejście i kompetencję obsługi. Dobrze, gdy sprzedawca potrafi doradzić, dokładnie mierzy stopę, bierze pod uwagę szerokość stopy i wysokość podbicia. Specjalista może doradzić też zakup dodatkowych elementów, takich jak np. profesjonalny pokrowiec do butów narciarskich.

Gdy wybierzesz już idealny model w odpowiednim rozmiarze, nie zapomnij o właściwym przechowywaniu i pielęgnacji obuwia. Buty narciarskie trzymaj lekko zapięte, by zapobiec deformacjom. Buty przechowuj w ciepłym miejscu, ponieważ materiał, z którego są wykonane, staje się sztywny pod wpływem niskich temperatur.
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz