Artykuł sponsorowany

Jakie jest zastosowanie geodezyjnej mapy numerycznej?

Jakie jest zastosowanie geodezyjnej mapy numerycznej?

Praca geodety to nie tylko pomiary terenu lub obsługa różnego typu inwestycji. Do licznych zadań należy także tworzenie map, między innymi numerycznych. Znajdują one swoje zastosowanie na przykład w leśnictwie lub branży budowlanej. Cyfrowy charakter pozwala na użytkowanie ich przez wiele osób w jednym czasie. Istnieją różne typy oraz sposoby tworzenia tego typu planów.

Cechy charakterystyczne mapy numerycznej

Pierwotnie była ona wykonywana w formie analogowej, jednakże rozwój technologii umożliwił, ale także wymógł zmianę na cyfrową. Pozwala to na jej niezwłoczną publikację w trybie online oraz prezentację w zmiennej skali. Obejmuje obiekty przedstawione za pomocą metody wektorowej lub rastrowej. Informacje, które zawiera, odnoszą się do geometrycznych, jak również topograficznych zależności elementów przestrzeni. Jej tworzenie opiera się na ścisłym związku konkretnych obiektów znajdujących się w przestrzeni i ich współrzędnych ze współrzędnymi punktów lub załamań linii. W ten sposób są nazywane w zgodności z opisową bazą danych, którą dysponują geodeci.

Charakteryzuje się warstwową strukturą, która umożliwia nakładanie poszczególnych obiektów (drzew, budynków, ulic) w osobnych powłokach. Dzięki temu istnieje sposobność podglądu wszystkich tych części razem lub oddzielnie. Ta właściwość ma swoje odniesienie w szczególności do map numerycznych wykonywanych za pomocą sposobu wektorowego.

Sposoby tworzenia map numerycznych

Technika konstruowania map numerycznych jest uzależniona przede wszystkim od sposobu pozyskania danych geograficznych, potrzebnych do ich stworzenia. W tym celu wykorzystuje się na przykład geodezyjne pomiary bezpośrednie, których wyniki są wprowadzane do komputera, a następnie przetwarzane. Można także formy analogowe przekształcać na cyfrowe w procesie digitalizacji map kreskowych. Używa się do tego skanera lub digitizera. Po przekazaniu obrazu do pamięci komputera podlega one rektyfikacji lub wektoryzacji. Inną drogą są metody fotogrametryczne. Polegają na posługiwaniu się zdjęciami naziemnymi, jak i lotniczymi, które dostarczają odpowiednich danych. Ostatni sposób to teledetekcja, czyli zastosowanie fotografii satelitarnych wykonywanych przez skanery na pokładach satelitów.

Do stworzenia mapy numerycznej potrzebna jest nie tylko szeroka wiedza kartograficzna i geodezyjna, ale także umiejętności projektowania komputerowego, które wykorzystują między innymi pracownicy biura geodezyjnego M-Geo z Dąbrowy Górniczej.

Wykorzystanie map numerycznych

Posiadanie map numerycznych jest konieczne przy różnego rodzaju inwestycjach oraz wykonywaniu projektów zabudowy. Przede wszystkim stanowią one ważny element Systemu Informacji Geograficznej. Bardzo często tego typu plany ułatwiają zarządzanie zasobami leśnymi. Mają one także zastosowanie w codziennym życiu, chociażby w mapach służących, do odnajdowania trasy bądź połączenia komunikacyjnego, a także w nawigacjach samochodowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz