Artykuł sponsorowany

Na czym polega tyczenie budynków?

Na czym polega tyczenie budynków?
Usługi geodezyjne są potrzebne w wielu różnych sytuacjach, zwłaszcza podczas inwestycji budowlanych. Tyczenie budynków to jedna z podstawowych prac, wykonywanych przez geodetę na placu budowy. Na czym dokładnie polega? Jakie są metody tyczenia budynków i dlaczego jest ono takie ważne? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do lektury artykułu.

Zgodnie z prawem budowlanym, tyczenie musi zostać wykonane w przypadku budowy wszystkich obiektów, wymagających pozwolenia na budowę. Gdy inwestycja zostanie zakończona, obiekt musi zostać poddany geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, która ma na celu sprawdzić jego położenie na gruncie.

Na czym polega tyczenie budynku?

Chodzi o zaplanowanie położenia obiektu na konkretnej działce. Specjalista bierze pod uwagę zarówno granice działki, jak i wymiary budynku. Istotna jest także odległość od innych obiektów znajdujących się w sąsiedztwie. Geodeta przed rozpoczęciem prac budowlanych ma za zadanie określić usytuowanie budynku oraz wyznaczyć stabilizację punktów. Tyczenie budynku warto powierzyć doświadczonej firmie Geometra z Wyszkowa, w województwie mazowieckim, która świadczy kompleksowe usługi geodezyjne i cieszy się zaufaniem klientów.



Tyczenie obiektu krok po kroku

Prace rozpoczynają się od opracowania projektu, w którym wyznaczone zostaje położenie budynku w granicach działki. Następnie mają miejsce prace terenowe – tworzone są specjalistyczne pomiary i geodeta wyznacza punkty określone w projekcie. Pomiary opierają się na osnowie realizacyjnej. Metoda biegunowa polega na oznaczaniu kątów biegunowych, natomiast metoda ortogonalna na zastosowaniu odcinków rzędnych i odciętych. Są również metody opierające się na przecięciach i wcięciach kątowych. Dużą popularnością cieszy się także metoda trygonometryczna. Gdy punkty są już wyznaczone, stabilizuje się je przy pomocy ław budowlanych bądź palików oraz rozciągniętych pomiędzy nimi sznurków. Istotne jest wyznaczenie punktu odniesienia, czyli rapera.  Na tym nie kończą się jednak prace z zakresu tyczenia budynku. Kolejny etap to sporządzenie szkicu i odnotowanie w dzienniku budowy, że prace geodezyjne zostały wykonane.

Wszelkie zadania z zakresu badań geodezyjnych należy zlecić doświadczonym ekspertom, którzy zadbają, żeby prace w terenie zostały przeprowadzone dokładnie, a dokumentacja była skrupulatna i sporządzona na czas. Tyczenie budynków powierzmy fachowcom.

Oceń artykuł (5)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz