Materiał Partnera

Jakie etykiety wybrać dla swoich produktów?

Jakie etykiety wybrać dla swoich produktów?
Etykieta to bardzo ważny element opakowania, którego w dzisiejszych czasach nie może zabraknąć. Zawiera wszystkie niezbędne informacje o produkcie i może stanowić jego dodatkową dekorację. Wygląd etykiety ma ogromne znaczenie, gdyż wielu klientów zwraca uwagę na estetykę opakowania. Jak zaprojektować idealną etykietę? Rolka czy arkusz – która forma będzie wygodniejsza?

Etykiety w formie naklejki

Etykiety samoprzylepne to najczęściej spotykany typ. Nie tylko są wygodne w użyciu, ale również trwałe. Ściśle przylegają do opakowania, dzięki czemu nie istnieje ryzyko, że etykieta odpadnie w czasie transportu. Podczas zamawiania etykiet w formie naklejek, warto spytać o rodzaj kleju. Jeśli etykieta ma znaleźć się na opakowaniu, można bez obaw zastosować mocny klej. Jeżeli jednak naklejkę trzeba umieścić bezpośrednio na produkcie, klej nie powinien jej odbarwiać i musi być łatwy w usunięciu, aby nie spowodować zniszczenia powierzchni. W dzisiejszych czasach etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów np. papieru lub folii. Etykiety foliowe są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Jak zaprojektować etykietę?

Zarówno projektowaniem etykiety, jak i ich wydrukiem zajmują się profesjonalne firmy poligraficzne, na przykład Jantar w Starych Babicach. Warto jednak mieć gotowy pomysł, który grafik przerzuci na projekt. Na opakowaniu produktu muszą znaleźć się ważne informacje, które są zależne od jego typu. Na przykład, w przypadku kosmetyków będą to nie tylko nazwa artykułu i dane producenta, ale również skład, data produkcji i ważności oraz instrukcja użycia. Wymagania dotyczące zawartości etykiety poszczególnych produktów są regulowane przez przepisy prawne.

Oprócz treści, podczas projektowania trzeba wskazać takie parametry jak:

  • wymiary etykiety,
  • kształt etykiety,
  • kolorystyka i ewentualna grafika (np. logo),
  • materiał (papier/folia).

Przy składaniu zamówienia należy również podać ilość. Lepiej zamówić trochę więcej naklejek, gdyż podczas etykietowania mogą zostać zniszczone m.in. przez niewprawne naklejanie lub awarię maszyny.

Rolka czy arkusz?

Etykiety samoprzylepne są dostępne w arkuszach lub rolkach. Wybór zależy od stosowanych w przedsiębiorstwie technologii. Niektóre maszyny etykietują z arkuszy, lecz zdecydowana większość z rolek. Jeśli chodzi o ręczne naklejanie, nie ma większej różnicy. Arkusze są uznawane za nieco mniej praktyczne, zwłaszcza w przypadku masowej produkcji, gdzie konieczne jest naklejenie dużej ilości etykiet w krótkim czasie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz