Artykuł sponsorowany

Jakie drewno wybrać do palenia w kominku?

Jakie drewno wybrać do palenia w kominku?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem kominka, ale nie wiesz jeszcze, jakie drewno zamówić? W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców na paliwa stałe, w kominku nie możesz spalać każdego typu drewna. Liściaste czy iglaste – które lepiej się sprawdzi? Na czym polega sezonowanie i gdzie kupisz wysokiej jakości drewno kominkowe? To właśnie w tym artykule znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje!

Liściaste czy iglaste?

Najtańsze jest drewno iglaste, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Niestety, nie jest ono odpowiednie do palenia w kominku. Drewno iglaste jest bogate w żywicę, dlatego podczas spalania tworzy dużo dymu i „strzela”. Na ściankach kominka zaczyna gromadzić się duża ilość sadzy oraz trudnych do usunięcia plam ze spalonej żywicy. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku szyby kominka, której nie można szorować twardymi metalowymi szczotkami, gdyż po prostu się porysuje. Oczywiście można kupić specjalne środki chemiczne, lecz nie są one bezpieczne – wiele z nich ma właściwości żrące, co zagraża człowiekowi oraz ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. O wiele lepiej sprawdza się drewno liściaste, które dobrze przechowywane i sezonowane nie brudzi tak bardzo kominka.

Jaki gatunek kupić?

Które drewno liściaste najlepiej się sprawdzi w kominku? Istnieje ogólne przekonanie, że odpowiednie do palenia w kominku jest drewno twarde, choć tak naprawdę każde drewno pozyskiwane z drzew liściastych będzie dobre. Wśród najchętniej kupowanych można wymienić drewno bukowe, dębowe oraz brzozowe. W kominku spala się również topolę, lipę oraz grab. Drewno miękkie (np. topola lub lipa) ma nieco mniejszą kaloryczność, dlatego nie sprawdzi się w domkach ogrzewanych wyłącznie kominkiem. Jeśli szukasz sprawdzonego źródła opału – sprawdź ofertę firmy Eko Park, która w asortymencie posiada wysokiej jakości drewno kominkowe.

Na czym polega sezonowanie?

Żeby drewno kominkowe nabrało odpowiednich właściwości, powinno być sezonowane. Sezonowanie polega na składowaniu drewna w odpowiednich warunkach przez rok lub dwa lata, dzięki czemu nabiera ono lepszych wartości opałowych. Świeże drewno może mieć nawet 70% wody, dlatego w procesie sezonowania jest ona redukowana do ok. 20%. Kupując w profesjonalnym składzie opału, masz pewność, że drewno nie tylko zostało odpowiednio przygotowane, ale również pochodzi z legalnego źródła. Czasami warto zapłacić kilka złotych więcej i kupić drewno o dobrej wydajności, niż zaoszczędzić i zakupić materiał, który będzie słabo się spalał i ostatecznie zużyjesz go o wiele więcej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz