Artykuł sponsorowany

Jaki fartuch powinien nosić pracownik gastronomii?

Jaki fartuch powinien nosić pracownik gastronomii?
Fartuchy gastronomiczne to element odzieży ochronnej, który jest obowiązkowy dla kucharzy i innych pracowników mających kontakt z przygotowywaną lub serwowaną żywnością. Każdego dnia są one narażone na zniszczenie poprzez wysokie temperatury lub zaplamienie. Dlaczego tak ważne jest noszenie fartucha ochronnego i jakie cechy powinien mieć, aby był wyjątkowo trwały?

Ochrona odzieży i higiena

Fartuchy ochronne przeznaczone dla pracowników gastronomicznych, w szczególności kucharzy muszę spełniać dwie podstawowe funkcje:

  • Higiena – chronią przygotowywaną żywność przed przedostaniem się drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń, które mogą znajdować się na odzieży codziennej. Im większy kontakt z żywnością ma pracownik, tym lepiej powinien być zabezpieczony, poprzez nakładanie fartuchów, uniformów oraz czepków.
  • Bezpieczeństwo – fartuchy to również korzyści dla pracownika. Chronią odzież przed zabrudzeniem i zniszczeniem np. pod wpływem wysokiej temperatury lub trudnych do usunięcia plam.

Produkcją fartuchów przeznaczonych dla gastronomii, a także branży medycznej i fryzjerskiej zajmuje się między innymi Zakład Odzieżowy Maciej, którego siedziba mieści się w Pile.


Cechy dobrego fartucha

Znalezienie dobrego fartucha gastronomicznego może stanowić spore wyzwanie, gdyż wiele modeli dostępnych w popularnych sieciach sklepu pochodzi z produkcji masowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie mniejszych zakładów produkcyjnych, które skupiają się nie na ilości, a na jakości wykonanych produktów.

Dobrej jakości fartuch powinien być:

  • Odporny za zabrudzenia – szczególnie te, które trudno usunąć.
  • Łatwy w pielęgnacji – najlepiej wykonany z naturalnych włókien, które bez problemu można prać w wysokich temperaturach.
  • Wygodny – pracownicy powinni czuć się w nim komfortowo.
  • Dopasowany – przede wszystkim pod względem rozmiaru.

Duże znaczenie w gastronomii, zwłaszcza w przypadku kelnerów ma również wygląd fartuszka. Jasne, zaplamione zapaski nie wyglądają zbyt dobrze w oczach klientów restauracji. Najchętniej wybierane są fartuchy w kolorach czarnych lub bardzo ciemnych.

Fartuch czy zapaska?

Podstawową różnicą między fartuchem a zapaską jest wielkość. Fartuch to odzież ochronna, osłaniająca cały przód ciała, od szyi aż poniżej pasa. Może mieć długi i krótki rękaw lub ich brak. Zapaska natomiast obejmuje tylko dolną część garderoby, od pasa w dół. W przypadku kucharzy wymagane jest noszenie fartucha lub pełnego uniformu. Zapaski są przeznaczone głównie dla kelnerów i bardziej niż ochronną pełnią funkcję estetyczną.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży