Artykuł sponsorowany

Różnice między odzieżą ochronną a odzieżą roboczą

Różnice między odzieżą ochronną a odzieżą roboczą

Potoczny sposób mówienia o różnych rzeczach, często wprowadza pewien zamęt. Tak jest na przykład w przypadku odzieży ochronnej. Tak naprawdę, to precyzyjnie opisane w przepisach określenie. Wiele osób jednak myli odzież ochronna z odzieżą roboczą. Tymczasem różnice pomiędzy jedną a drugą są znaczące. Co warto wiedzieć na ten temat? Najważniejsze informacje na temat odzieży ochronnej i odzieży roboczej znajdziecie w naszym artykule.

Charakterystyka odzieży roboczej

Odzież robocza, to ubranie, które ma zastąpić nam nasze prywatne ciuchy w trakcie wykonywania pracy. Chodzi tu przede wszystkim o to, by własnych ubrań nie zniszczyć i nie zaplamić w trakcie pracy. Takie ubrania są konieczne tam, gdzie występuje duże zagrożenie, że się zabrudzimy, jednak substancje z którymi mamy styczność nie są szkodliwe dla zdrowia. Ubrania ochronne potrzebne są też na stanowiskach, w których konieczne jest zachowanie szczególnej czystości. Odzież ochronną powinien nam zapewnić pracodawca – jeśli nie kupi nam potrzebnych ubrań, to powinien nam zapłacić za nie ekwiwalent. Duży wybór ubrań ochronnych znajdziemy w sklepie BHP, który prowadzi Maciej Kuczyński. W skład odzieży ochronnej mogą wchodzić tylko pojedyncze elementy garderoby, jak na przykład obuwie lub rękawice. Często jednak taka odzież to całe kombinezony, fartuchy a nawet odpowiednia bielizna.

Charakterystyka odzieży ochronnej

Odzież ochronna to specjalistyczna odzież, stanowiąca jeden ze środków ochrony indywidualnej – tak mówią przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. To ubrania, które mają chronić nas przed szkodliwymi warunkami panującymi na naszym stanowisku pracy. Zakres działania odzieży ochronnej jest więc szerszy, niż odzieży roboczej – odzież ochronna zabezpiecza nasze zdrowie i życie przed zagrożeniami biologicznymi, chemicznymi, technicznymi a także atmosferycznymi. Typów odzieży ochronnej jest bardzo wiele – dzieli się ja pod względem zagrożeń, przeciw którymi chroni. Nie ma jednej, uniwersalnej odzieży ochronnej. Wyróżniamy między innymi odzież chroniąca przed porażeniem prądem, uszkodzeniami mechanicznymi, czy czynnikami termicznymi. Tak jak odzież roboczą, odzież ochronną również musi nam zapewnić pracodawca. Musi ona posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty i być odpowiednio dopasowana do naszego stanowiska. Jednak w przypadku odzieży ochronnej pracodawca nie może nam po prostu wypłacić ekwiwalentu za zakup odzieży. Sam musi ją kupić.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży