Artykuł sponsorowany

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Leczenie ortodontyczne to nie tylko kwestia estetyki uzębienia, ale również  zdrowia. Proste zęby są mniej narażone na próchnicę i znacznie rzadziej pojawiają się choroby przyzębia. Dlatego w przypadku stwierdzenia wad zgryzu, warto wybrać się na wizytę do ortodonty, który podejmie kroki pozwalające na przywrócenie ładnego i zdrowego uśmiechu. Specjalista rozpocznie leczenie, proponując jeden z dostępnych aparatów ortodontycznych. Który będzie najlepszym rozwiązaniem?

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Ogólny podział na aparatów ortodontycznych uwzględnia aparaty ruchome oraz stałe. Oba rodzaje dostępne są we wszystkich gabinetach, np. Ortostom. K. Skorek-Stachnik przyjmującym pacjentów w Tomaszowie Mazowieckim.

O ile aparaty ruchome dedykowane są przede wszystkim dzieciom, tak aparaty stałe mogą nosić dorośli oraz młodzież.

  • Aparaty ruchome

To tzw. aparaty czynnościowe, które zakłada się w celu pobudzenia wzrostu części twarzowej czaszki. Charakteryzują się wysoką skutecznością, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo zapobiegnięcia leczeniu ekstrakcyjnemu w przyszłości.

  • Aparaty stałe

Tego rodzaju aparaty stosuje się w przypadku uzębienia stałego, dlatego najczęściej nosi je młodzież oraz osoby dorosłe.

Aparaty stałe składają się z kilku części, które zakładane / zdejmowane są wyłącznie przez ortodontę. Elementy stałe przytwierdzane są do zębów specjalnym klejem.

Najczęściej zakładane są tradycyjne aparaty ligaturowe, które składają się z metalowych (lub ceramicznych, szafirowych, wykonanych z kryształu) zamków, ligatur oraz łuków. Wszystkie elementy wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Wyróżnia je uniwersalność działania – świetnie sprawdzają się zarówno w leczeniu ortodontycznym umiarkowanych, jak i zaawansowanych wad zgryzu. Atutem jest dość niska cena – w porównaniu z innymi rodzajami aparatów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest aparat Invisalign, którego cechą charakterystyczną jest zastosowanie tzw. alignerów. W tym przypadku nie ma potrzeby zakładania metalowych drutów oraz zamków. Dzięki zastosowaniu specjalnych przezroczystych nakładek, wyróżnia się większą estetyką. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na większym komforcie (nakładki można zdjąć na czas jedzenia). Świetnie sprawdzi się u pacjentów, którzy pracują głosem oraz wykonują zawód publiczny.

Aparat lingwalny (językowy) to model, który – w przeciwieństwie do standardowych aparatów stałych jest umocowany na tylnej powierzchni zębów. Oznacza to dużo większy komfort oraz lepszą estetykę. Z uwagi na nieco inną technikę mocowania, można oczekiwać nieco szybszych efektów leczenia.

Wśród aparatów stałych dostępne są również aparaty bezligaturowe, które wyróżniają się brakiem gumowych połączeń między zamkami. Przyczynia się to do zmniejszenia liczby wizyt kontrolnych oraz szybszego zrealizowania planu leczenia.

Na jaki aparat się zdecydować?

Wybór aparatu ortodontycznego nie jest łatwy, ponieważ obecnie dostępnych jest wiele wariantów. Wiele zależy przede wszystkim od wady zgryzu, wieku pacjenta oraz możliwości finansowych. Jako że nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi, należy przeanalizować „za i przeciw” oraz zasugerować się opinią ortodonty. Warto także wziąć pod uwagę całkowity koszt leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz