Materiał Partnera

Ortodonta, czyli lekarz zajmujący się korektą wad zgryzu

Ortodonta, czyli lekarz zajmujący się korektą wad zgryzu

Wszyscy marzymy o pięknych białych i prostych zębach. Nie ma nic ładniejszego, niż taki piękny uśmiech. Ale niestety wielu z nas zdarzają się wady zgryzu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, na dodatek powodują kłopoty ze zdrowiem naszych zębów i całej szczęki. Aby temu zaradzić, powinniśmy udać się do specjalisty, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, czyli do ortodonty.

Kiedy trzeba udać się do lekarza ortodonty?

Ortodonta to lekarz stomatolog, czyli inaczej dentysta, ale taki, który wyspecjalizował się w badaniu warunków wzrastania zębów i zapobieganiu nieprawidłowościom i czynnikom, które zaburzają prawidłowy wzrost i rozwój narządu żucia. A w wypadku wystąpienia tych nieprawidłowości – w ich leczeniu. Przede wszystkim jest to korygowanie wad zgryzu. Jest to konieczne, ponieważ nieprawidłowo ustawione zęby sprawiają trudność w zachowaniu higieny, co skutkuje częściej występującą próchnicą i chorobami przyzębia. Poza tym krzywe zęby obciążają mięśnie żuchwy, co skutkuje nie tylko bólami w jej obrębie, ale także bólami głowy i szyi. Zdarza się, że zbyt stłoczone zęby powodują wady wymowy, co wpływa niekorzystnie na naszą psychikę i samoocenę. Poprawa wyglądu naszych zębów to nie jest zatem kwestia wyłącznie estetyczna, ale po prostu kwestia naszego zdrowia, dlatego jeśli mamy problemy z uzębieniem, warto odwiedzić Gabinet Ortodontyczny w Legnicy. Na pierwszej wizycie lekarz ortodonta najpewniej przeprowadzi dokładny wywiad lekarski obejmujący wgląd w dokumentację medyczną i pytania dotyczące historii różnych chorób i ewentualnych urazów. Potem przejdzie do badania zębów i szczęki. Jeśli okaże się, że w zębach rozwija się próchnica, konieczne będzie wyleczenie wszelkich ubytków. Bardzo pomocne przy tym badaniu są zdjęcia rentgenowskie lub tomografia 3D, więc jeśli je wykonywaliśmy, to warto wziąć je ze sobą na pierwszą wizytę.

Jak przebiega leczenie wady zgryzu?

Istnieją różne metody leczenia wad zgryzu. Najbardziej popularne to leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego stałego, albo ruchomego. Aparat stały stosuje się częściej u osób dorosłych, zaś u młodzieży i dzieci raczej wykorzystuje się aparat ruchomy, czyli zakładany tylko na noc, albo na kilka godzin w ciągu dnia. Ostateczną decyzję podejmuje oczywiście lekarz ortodonta, po wnikliwej ocenie występującej wady. Oprócz zdjęć rentgenowskich uzębienia, czy ewentualnej tomografii, wykonuje się także gipsowy zarówno górnych, jak i dolnych zębów, na podstawie pobranego w gabinecie wycisku. Każdy aparat wykonywany jest indywidualnie dla danego pacjenta, dlatego konieczne jest wykonanie tego modelu, na którym można rozplanować leczenie wady zgryzu.
Opracowanie:
Legnica, Bilsego 7 lok. 9
tel. 76 862 34 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz