Materiał Partnera

Jaka skrzynka na listy będzie dobra w domu jednorodzinnym?

Jaka skrzynka na listy będzie dobra w domu jednorodzinnym?

Pomimo cyfryzacji i popularności poczty elektronicznej, tradycyjne przesyłki nadal są powszechnie praktykowane. Stąd każdy dom jednorodzinny musi posiadać własną skrzynkę pocztową z możliwie łatwym dostępem dla listonosza. Jej wybór powinien być podyktowany nie tylko estetyką wykonania, ale także trwałością materiałów użytych do produkcji i przepisami zwartymi w ustawie.

Rodzaje skrzynek pocztowych

Skrzynkę należy dobrać w zależności od potrzeb korespondencyjnych. Jeśli spodziewamy się wielu przesyłek, warto wybrać większe modele. Przy sporadycznym korzystaniu z usług poczty wystarczająca okaże się niewielka skrytka. Istnieje kilka podstawowych rodzajów skrzynek pocztowych:

  • amerykańskie – powszechnie kojarzone, umieszczone na słupku z charakterystyczną podnoszoną chorągiewką, informującą o korespondencji w środku. Ich oryginalny wygląd jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, jednakże nie spełniają wymogów prawnych. Listy umieszcza się i wyciąga tym samym otworem, co sprawia, że listy nie są w żaden sposób zabezpieczone przed kradzieżą;
  • przelotowe – przeznaczone do montażu w murowanym ogrodzeniu lub ścianie domu, a także na drzwiach. Listonosz ma możliwość wrzucenia przesyłek przez otwór znajdujący się od zewnętrznej strony. Domownicy natomiast wyjmują ją od strony podwórka lub bez wychodzenia z domu, jeśli skrzynka została umieszczona na drzwiach wejściowych;
  • jednostronne – w nich szczelina wrzutowa oraz drzwiczki znajdują się po tej samej stronie i można je zawieszać na płocie, ścianie lub drzwiach;
  • skrzynki na paczki – nie są jeszcze tak bardzo rozpowszechnione. Składają się z szuflady przeznaczonej do pozostawienia w niej pakunku. Po otworzeniu atestowanego zamka dostępnego tylko dla właściciela paczkę odbiera się z komory zsypowej.

Materiał wykonania

Wybierając skrzynkę, musimy wziąć pod uwagę kwestię narażenia jej na zmienne warunki atmosferyczne. Stąd też do jej wykonania powinny zostać użyte materiały, które będą odporne na intensywne promieniowanie UV, mrozy, obfite opady deszczu lub śniegu. Najlepiej wybrać produkt wykonany ze stali nierdzewnej, która nie jest podatna na wilgoć i posłuży nam przez wiele lat. Takie wyroby można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Cadmet, który produkuje i sprzedaje artykuły ze stali nierdzewnej. Na rynku dostępne są także skrzynki wykonane z drewna, jednakże poza względami estetycznymi ich wybór jest raczej nieopłacalny. Pomimo impregnacji materiał nie wytrzyma tak długiego czasu jak stal bez poważnych uszkodzeń struktury.

Wymogi prawne

O ile względy wizualne są pozostawione bez żadnych obostrzeń, o tyle minimalne wymiary skrzynki są wyszczególnione między innymi w ustawie o Prawie pocztowym. Otwór powinien mieć pomiędzy 32,5 – 40 cm (dla przesyłek umieszczanych dłuższą krawędzią) lub 23 cm – 28 cm (dla korespondencji wrzucanej krótszą krawędzią) i pomieścić przesyłkę o grubości do 6 cm. Jej odległości od ziemi musi znajdować się w granicach 70 cm – 160 cm. Przede wszystkim każdy właściciel ma obowiązek zainstalowania skrzynki w taki sposób, aby listonosz miał do niej swobodny dostęp. Brak zastosowania się do takiego przepisu skutkuje nałożeniem kary od 50 do 10 tysięcy złotych.

Opracowanie:
Bochnia, św. Leonarda 65 lok. 19
tel. 535 073 383
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz