Artykuł sponsorowany

Jak szlifować stal nierdzewną?

Jak szlifować stal nierdzewną?

Stal nierdzewna to materiał, który jest często wybierany do wykonania elementów użytkowanych w środowisku sprzyjającym korozji np. przy dużej wilgotności lub w obecności agresywnych chemicznie substancji. Korzysta się z niej zarówno z uwagi na jej charakterystykę użytkową, jak i na atrakcyjny wygląd, który uwypukla specyficzny połysk materiału. Znaczenie ma także brak konieczności malowania zrobionych ze stali nierdzewnej wyrobów.

 

Dlaczego szlifowanie stali nierdzewnej wymaga specjalnego podejścia?

 

Stal nierdzewna obejmuje gatunki, które cechuje wysoka, przekraczająca 13% zawartość chromu. Jego obecność sprawia, że na powierzchni metalu tworzy się cienka warstwa pasywacyjna, która skutecznie przeciwdziała tworzeniu się tlenków żelaza oraz rozwojowi korozji. Z uwagi na swoją specyfikę stal ta wymaga jednak nieco innego podejścia do obróbki. Będzie to widoczne zwłaszcza w przypadku szlifowania.

Dzieje się tak ze względu na sam przebieg obróbki. Szlifowanie polega na użyciu ścierniwa w postaci ziaren o wielkości odpowiedniej dla uzyskania określonego poziomu wykończenia oraz ilości usuwanego materiału. Wprawiane w ruch twardsze od stali ścierniwo odspaja ze szlifowanej powierzchni drobiny metalu, pozwalając na osiągnięcie założonej gładkości. W zależności od używanego narzędzia ścierniwo może mieć postać rozmaitych materiałów od past polerskich przy końcowym wygładzaniu aż po „gruby” papier ścierny. Szlifowanie stali nierdzewnej wymaga jednak upewnienia się, że wykorzystywane narzędzia nie miały wcześniej kontaktu ze stalą innego rodzaju. Jest to ważne, ponieważ obecne na nich drobiny mogą pozostać na przygotowanej powierzchni, a następnie skorodować pozostawiając osad w postaci przebarwień.

 

O czym pamiętać podczas szlifowania stali nierdzewnej?

 

Dobór narzędzi i materiałów stosowanych do szlifowania stali nierdzewnej powinien odbywać się na zasadach zbliżonych do tych, jakie obowiązują przy innych gatunkach tego materiału. Liczyć będzie się rodzaj obrabianej powierzchni, a zwłaszcza jej geometria, ilość materiału, która ma zostać usunięta, a także niezbędny poziom wykończenia, przesądzający o planowaniu uziarnienia na kolejnych etapach obróbki. W przypadku stali nierdzewnej należy jednak bezwzględnie pamiętać o pozbywaniu się powstającego pyłu, dbać o utrzymywanie niskiej temperatury obróbki, co przeciwdziała tworzeniu się węglików chromu oraz nie dopuszczać do powstawania iskier. Profesjonalne szlifowanie stali nierdzewnej najlepiej zlecić doświadczonemu wykonawcy. Dobrym wyborem będzie firma ZELAN, oferująca również nanoszenie powłok galwanicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz