Artykuł sponsorowany

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Praca zawodowego kierowcy to atrakcyjny sposób na zarobek. Jest nie tylko opłacalna finansowo, ale umożliwia także poznawanie nowych miejsc na mapie Polski lub świata. Transport międzynarodowy jest prężnie rozwijającym się sektorem, a dzięki temu nietrudno o znalezienie w nim posady. Jednak, aby to zrobić, trzeba spełnić kilka wymogów. Dowiedz się, jak zostać kierowcą zawodowym.

Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać kierowcą zawodowym?

Podstawowym krokiem w drodze do zostania kierowcą zawodowym jest posiadanie prawo jazdy kategorii B. Jednak ponieważ zawód ten dotyczy samochodów ciężarowych i cystern, potrzebne są także uprawnienia do kierowania większymi pojazdami. Przyszły kierowca musi zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C, a następnie E. Można je uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odbycie kursu w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdanie egzaminu w WORD. Tańszą i szybszą alternatywą, jest zapisanie się do szkoły kierowców, gdzie w jednym miejscu możesz zdobyć i prawo jazdy, i inne potrzebne uprawnienia. W przeciwieństwie do prawa jazdy na kierowcę samochodu osobowego warunkiem jest ukończenie nie 18, a 21 roku życia.

Jak zwiększyć swoje szanse na zostanie kierowcą zawodowym?

Aby podnieść swoje kompetencje, a tym samym znaleźć atrakcyjniejsze oferty pracy, warto ukończyć dodatkowo kurs ADR. Jest to kurs umożliwiający przewóz towarów i ładunków niebezpiecznych np. chemikaliów lub paliwa. Kwalifikacje te uzyskasz np. w szkole kierowców w firmie Trans Polonia Group. Taki kurs trwa ok. 24 godziny, podczas których przyszły kierowca poznaje zasady bezpieczeństwa dotyczące przewozu niebezpiecznych towarów oraz międzynarodowe umowy dotyczące ich transportu. Zaświadczenie otrzymuje się po pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego, który składa się z 30 pytań jednorazowego wyboru.

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych

Zanim rozpoczniesz pracę jako kierowca zawodowy, musisz przejść także badania lekarskie. Jest to obowiązek, dzięki któremu można wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do pracy w tym zawodzie. Nie są to te same badania, które należy przejść przed uzyskaniem prawa jazdy. Zawodowi kierowcy przechodzą podstawowe badania ogólnolekarskie. Podczas nich, lekarz medycyny pracy sprawdza ogólny stan zdrowotny kandydata na kierowcę. Oprócz tego taka osoba musi przejść także badania:

  • neurologiczne,
  • okulistyczne,
  • laryngologiczne,
  • pomocnicze.

Ponadto po uzyskaniu kwalifikacji na kierowcę zawodowego, trzeba przedłożyć zaświadczenie o badaniu psychologicznym. Dzięki takim badaniom można określić, czy aplikująca na kierowcę osoba ma podzielność uwagi, jaki ma czas reakcji, czy potrafi się skoncentrować oraz jaki ma temperament.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz