Materiał Partnera

Jak zdobyć prawo jazdy? Etapy postępowania krok po kroku

Jak zdobyć prawo jazdy? Etapy postępowania krok po kroku

Aby otrzymać prawo jazdy, należy przejść odpowiedni kurs, a następnie zdać egzamin. Przed rozpoczęciem kursu jednak należy uzyskać numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę, który umożliwia rozpoznanie przyszłego kierowcy w systemach szkoły jazdy oraz ośrodka ruchu drogowego. Przeczytaj i sprawdź, jakie dokładnie kroki musisz kolejno przejść, aby zdobyć prawo jazdy zgodnie z nową procedurą.

Krok 1 – wizyta u lekarza

Obecnie krokiem, rozpoczynającym całą jest wizyta u lekarza, który wykonuje badania kierowców. Bardzo często współpracują oni ze szkołami jazdy. Warto zatem skontaktować się w tej sprawie z wybranym przez nas ośrodkiem.

Jeśli po przeprowadzeniu badania lekarz zdecyduje, że możemy kierować pojazdami, wówczas otrzymamy odpowiednie orzeczenie.

Krok 2 – wizyta w urzędzie i zdobycie numeru PKK

Kolejnym krokiem na drodze do zdobycia prawa jazdy jest złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. W tym celu należy udać się do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy – w zależności od miejsca naszego zamieszkania. Niezależnie od rodzaju urzędu kwestiami, dotyczącymi prawa jazdy, zajmują się wydziały komunikacji.

Wydrukowany i wypełniony wniosek wraz z innymi potrzebnymi dokumentami możemy także wysłać pocztą na adres urzędu. Po złożeniu takiego wniosku przydzielony nam zostanie numer Profilu Kandydata na Kierowcę – w skrócie PKK.

Jeśli wniosek będzie kompletny, PKK możemy otrzymać na miejscu. W sytuacji, w której urząd będzie musiał weryfikować nasze dane, na numer poczekamy do 2 dni. Jeśli zaś urząd będzie zmuszony wyjaśniać nasza sprawę (negatywne orzeczenia lekarskie itp.), wówczas na PKK poczekamy do miesiąca. Wreszcie, w przypadku, gdy nasza sytuacja będzie wymagała dodatkowych i bardziej skomplikowanych wyjaśnień, na numer kandydata na kierowcę poczekamy do 2 miesięcy.

Na tym etapie należy pamiętać o tym, że decydując się na wysłanie wniosku o wydanie prawa jazdy pocztą, decydujemy się jednocześnie na otrzymanie numeru PKK tą samą drogą.

Krok 3 – kurs i egzamin

Kolejnym krokiem na drodze do trzymania dokumentu prawa jazdy jest zapisanie się na kurs, a następnie zdanie egzaminów – teoretycznego w wybranym przez nas ośrodku szkoleniowym oraz praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Pamiętajmy tylko o tym, aby wówczas mieć przy sobie nasz numer PKK – wyjaśnia nasz rozmówca z Ośrodka Nauki Jazdy ALIEN w Szczecinie.

Po zdaniu egzaminu praktycznego WORD poinformuje o tym fakcie nasz urząd, a my będziemy mogli przejść do kolejnego – ostatniego już etapu na drodze do uzyskania dokumenty prawa jazdy. 

Krok 4 – odbiór prawa jazdy

O tym, czy WORD już przekazał informację urzędowi, możemy się dowiedzieć, odwiedzając stronę www.info-car.pl i podając swoje dane takie jak numer PESEL, imię oraz nazwisko. Jeśli przekazał, to kolejnym krokiem będzie uiszczenie opłaty za wydanie prawa jazdy w kwocie 100,50 zł. Możemy zapłacić w kasie urzędu, w którym składaliśmy wniosek lub przelać pieniądze na numer jego konta, tylko pamiętajmy o tym, aby do urzędu dostarczyć e-mailem potwierdzenie przelewu. Nasze prawo jazdy będzie gotowe najpóźniej po 9 dniach roboczych, liczonych od dnia, w którym urząd otrzymał potwierdzenie opłaty za dokument.

Przebieg procesu możemy na bieżąco śledzić na stronie www.info-car.pl. Kiedy prawo jazdy będzie gotowe, pozostanie jedynie jego odbiór. Jeśli będziemy odbierać je w urzędzie, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Jeśli wypełniając wniosek, zdecydowaliśmy się na odbiór pocztą, dokument zostanie wysłany na adres, który w nim umieściliśmy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz