Artykuł sponsorowany

Kurs nauki jazdy – jak nie wybrać źle

Kurs nauki jazdy – jak nie wybrać źle

Posiadanie prawa jazdy to duże ułatwienie w codziennym życiu i niewątpliwy atut na rynku pracy. W niemal każdej rodzinie jest przynajmniej jeden samochód i wiele osób wykorzystuje ten środek do codziennej lokomocji, a na terenach wiejskich lub oddalonych od linii komunikacji miejskiej to często jedyny dostępny środek transportu. Umiejętności nabyte na kursie nauki jazdy w znacznym stopniu decydują o umiejętnościach przyszłego kierowcy. Niestety, na rynku jest wiele ośrodków kształcenia kierowców nie gwarantujących wysokiego poziomu kształcenia.

Kadra i zaplecze kształcenia teoretycznego

Jedną z części składowych egzaminu kwalifikującego do uzyskania prawa jazdy jest teoretyczny egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego, który trwa 25 minut, a 32 pytania są wybrane z puli 2500. Niezbędne jest więc nie tylko nauczenie się przepisów, ale również dogłębne zrozumienie zasad funkcjonowania ruchu drogowego, bez czego szanse zaliczenia egzaminu są nikłe. Niektóre ośrodki szkolenia kierowców nie posiadają specjalistycznej kadry kształcącej, a w przypadku małych ośrodków, zarówno praktyczną naukę jazdy, jak i kurs teoretyczny przeprowadza jedna i ta sama osoba. Nie gwarantuje to właściwego trybu nauczania oraz skupienia się na newralgicznych punktach kursu, co może zapewnić jedynie profesjonalna kadra stale podnosząca swoje kwalifikacje w materii skutecznego szkolenia. Jeżeli całość kursu i nauki jazdy prowadzi jedna osoba, powinno być to sygnałem do sprawdzenia opinii o danym ośrodku innych uczestników kursu, co pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek na egzaminie. Równie ważne jest posiadanie odpowiedniego lokum oraz sprzętu wymaganego do prowadzenia kursu. Część pytań egzaminu teoretycznego jest prezentowana w formie krótkich filmów i profesjonalna szkoła jazdy powinna być wyposażona w odpowiedni rzutnik lub monitor, na  których będzie można testować swoją wiedzę już na etapie kursu. Centra nauki jazdy nie posiadające swojej siedziby ani lokum do prowadzenia kursu powinniśmy omijać szerokim łukiem.

Zajęcia praktyczne

Jak tłumaczy prowadzący kursy specjalista z renomowanego ośrodka Szkoła Jazdy Krzysztof Kaleta z Myślenic, najlepszą sytuacją dla kursanta jest nauka jazdy prowadzona w identycznych autach, w jakich będzie przebiegał egzamin przeprowadzany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Zwiększa to w dużym stopniu szanse na pozytywny wynik egzaminu już w pierwszym podejściu, a wynika to z faktu, że egzaminowany jest po prostu obeznany z zachowaniem się tego konkretnego auta na drodze i ma opanowane manewrowanie nim w warunkach rzeczywistego ruchu miejskiego. Z tego powodu należy się wystrzegać ośrodków prowadzących szkolenia na innych, zwłaszcza starszych pojazdach. Nauka jazdy prowadzona przez profesjonalistę w odpowiednio przystosowanym aucie w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie jego użytkownika oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jedną z podstawowych czynności, które powinniśmy wykonać przed podjęciem wyboru szkoły jazdy, jest zweryfikowanie czy posiada ona wszelkie niezbędne uprawnienia oraz sprawdzenie opinii byłych kursantów, które najczęściej można znaleźć na internecie, ale nie zaszkodzi również popytać znajomych.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz