Artykuł sponsorowany

Jak zdezynfekować wodę w basenie? Zasady postępowania

Jak zdezynfekować wodę w basenie? Zasady postępowania

Żyjemy w czasach, kiedy to potrzeba uprawiania sportu i dbania o tężyznę fizyczną zyskują na popularności. Wiele osób wskazuje pływanie jako rodzaj aktywności, która przynosi największe bonifikaty ćwiczącemu. Żeby móc korzystać z jej dobrodziejstw przez cały rok, coraz częściej ludzie korzystają z krytych pływalni. W artykule opisujemy jak woda w basenie jest dezynfekowana?

Aspekty prawne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące jakości wody na pływalniach krytych zostało opracowane w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zapytaliśmy pracownika firmy Chemoform Polska o to, co precyzują te przepisy?

Powiedział nam, że w bardzo jasny sposób określają wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody na basenie. W myśl rozporządzenia regularnie kontroluje się jakość wody na pływalni. Przepisy wyraźnie precyzują sposób oraz częstotliwość pobierania próbek. Opisują także, jak należy postępować w przypadku skażenia wody. Skóra to największy organ w ludzkim ciele i to właśnie ona jest najbardziej narażona na wszelkie skażenia mikrobiologiczne.

I właśnie owo zagrożenie mikrobiologiczne jest tym, co podlega szczególnej kontroli ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W myśl przepisów prawa każdy zarządca pływalni krytej ma obowiązek dokumentowania oraz systematycznego rejestrowania podstawowych parametrów fizykochemicznych wody w basenach. Co poddawane jest rejestracji:

  • odczyn pH wody,

  • potencjał „redoks”,

  • temperatura wody,

  • stężenie chloru wolnego i chloru związanego.

Regularny pomiar chloru jest istotny z punktu widzenia dbałości o prawidłowy przebieg procesu dezynfekcji wody.  Woda basenowa, ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę, jest wręcz idealnym środowiskiem do mikroorganizmów oraz bakterii jak np. Escherichia coli, Clostridium, Shigella, Salmonella. Każda z tych bakterii wywołuje poważne dolegliwości zdrowotne, a jej wykrycie na basenie może narazić zarządcę na wypłatę ogromnego odszkodowania. Oprócz chloru do dezynfekcji wody w basenie stosuje się:

  • promieniowanie UV,

  • ozonowanie.

Jak widać, metod jest wiele i wybór najwłaściwszej techniki uzdatniania wody nigdy nie powinien być przypadkowy. Na rynku działają firmy, które specjalizują się projektowaniu systemów filtracyjnych. Planując postawienie pływalni, warto jest skorzystać z ich pomocy już na etapie projektowania obiektu. Dzięki temu unikniemy ryzyka związanego z nieprawidłowościami, które mogą skutkować ogromnymi kosztami dla właściciela obiektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz