Najlepsze baseny termalne w Polsce. Gdzie warto pojechać?

Najlepsze baseny termalne w Polsce. Gdzie warto pojechać?

Czy wiesz, że wody termalne pomagają w przypadku chorób skóry, schorzeń układu krążenia, dróg oddechowych i bólu stawów? Zwiększają również naszą odporność i stymulują syntezę kolagenu w skórze. Zimą kąpiel w ciepłych basenach termalnych jest szczególnie przyjemna. Masz ochotę na chwilę relaksu? Zobacz, gdzie w Polsce możesz skorzystać z oferty kąpielisk termalnych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Termy Mszczonów

Termy Mszczonów położone są na terenie Mazowsza. To jedyny kompleks basenowy w tym regionie wykorzystujący wodę termalną, wydobywaną tutaj od 1997 roku. Warto podkreślić, że woda wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowa wydobywana w Mszczonowie jest słodka, co wyróżnia ten kompleks spośród innych basenów termalnych w Polsce.

W Mszczonowie goście mają do dyspozycji dwa całoroczne baseny termalne, wyposażone w dysze do hydromasażu karku i podwodne dysze ścienne. Temperatura wody wynosi tutaj ponad 30 stopni. Oprócz tego w kompleksie możemy skorzystać z basenu rekreacyjnego, basenu dla dzieci oraz basenu sportowego a także kompleksu saun.

Termy Uniejów

Termy Uniejów znajdują się w województwie łódzkim. Położone są u podnóża XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieździeńskich. Woda termalna jest tutaj wydobywana z głębokości ponad 2000 m. Solanka z Uniejowa znajduje zastosowanie m.in.  przy leczeniu chorób reumatoidalnych – zwyrodnień stawów, stanów po zabiegach operacyjnych narządów ruchu i skóry.

W kompleksie możemy skorzystać z wewnętrznego basenu solankowego a także dwóch zewnętrznych basenów z wodą termalną o powierzchni 216 i 133 metrów kwadratowych. Znajdziemy tutaj również zjeżdżalnie, rwącą rzekę, basen pływacki oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Możemy również skorzystać z saun, łaźni tureckiej i komory śnieżnej.

Termy Bania

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej działają od 2011 roku. Woda, która jest wykorzystywana w tutejszych basenach pozyskiwana jest z głębokości 2500 metrów. Jest ona bogata w siarczki, krzemionkę, potas, wapń, żelazo oraz magnez. Podwyższona temperatura (ok. 34-38 stopni) i lekko kwaśny odczyn wody termalnej ułatwiają wchłanianie przez organizm cennych substancji.

Decydując się na relaks w kompleksie Termy Bania, mamy do dyspozycji dwa baseny zewnętrzne z widokiem na Tatry. Na zewnątrz możemy też skorzystać z sauny fińskiej i widokowej sauny ziołowej, a także niecek do schładzania o temperaturze 10 stopni. Wewnątrz czekają na nas z kolei zjeżdżalnie, jacuzzi, rwąca rzeka i specjalne strefy zabawy dla najmłodszych gości, m.in. Wodny Plac Zabaw.

Termy w Cieplicach

Cieplice to najstarszy polski kurort, obecnie będący częścią Jeleniej Góry. Tutejsze złoża leczniczych wód termalnych wykorzystywane są w leczeniu schorzeń narządu ruchu, układu moczowego oraz okulistyce. Obiekt Termy Cieplickie wykorzystuje wody fluorkowo-krzemowe z odwiertu o głębokości niemal 2000 m, których temperatura przed schłodzeniem dochodzi do 89 stopni Celsjusza.

W kompleksie możemy skorzystać z dwóch wewnętrznych basenów termalnych z leżankami wodnymi i możliwością wypłynięcia na zewnątrz hali basenowej bez względu na porę roku. Dostępne są również baseny rekreacyjne, wanny jacuzzi, zjeżdżalnie i brodziki dla dzieci. Goście mogą skorzystać także z licznych saun, groty śnieżnej i fontanny lodowej.

Termy w Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój jest jednym z uzdrowisk kłodzkich i leży w pobliżu masywu Gór Stołowych. Wydobywane tutaj szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowe, żelaziste i borowe stosuje się do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i suchych kąpieli. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, endykronologicznych, układu krwiotwórczego i reumatologicznych.

Zakład leczniczy usytuowany jest w centrum Parku Zdrojowego. Odwiedzający go goście mogą w nim skorzystać z ponad 50 rodzajów zabiegów leczniczych, takich jak okłady borowinowe, fango, kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2, zabiegi odchudzające oraz różnego rodzaju masaże. Na odwiedzających czekają miejsca noclegowe w licznych, usytuowanych w okolicy, sanatoriach.

Termy w Solcu-Zdroju

Solec-Zdrój, położony na terenie województwa świętokrzyskiego, słynie z najsilniejszej na świecie solanki siarczkowej – wysokozmineralizowanej wody o dużym stężeniu siarki, stosowanej w leczeniu zwyrodnień i RZS, dyskopatii, nerwobóli, stanów pourazowych, schorzeń skóry, układu oddechowego oraz układu krążenia. To pierwszy i jedyny taki basen w Polsce, o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l.

W uzdrowisku możemy korzystać z kąpieli siarczkowych i kwaso-węglowych, masaży podwodnych, okładów z borowiny, kinezyterapii a także zabiegów z użyciem lamp leczniczych czy prądu. Efektem działania wód z Solca-Zdroju jest obniżenie ciśnienia, regeneracja chrząstek i torebek stawowych a także spadek poziomu cholesterolu. Woda wykazuje także miejscowe działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz