Artykuł sponsorowany

Jak zbudować komin?

Jak zbudować komin?

Kiedyś kominy budowało się wyłącznie z cegieł, obecnie coraz częściej w tym celu wykorzystuje się pustaki. Jak zbudować komin, który będzie służył latami? O czym trzeba pamiętać, budując komin? Wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Solidna podstawa

Najważniejszą częścią komina jest fundament i trzon, dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o ich solidne wykonanie. Fundament komina o wysokości min. 30 cm najczęściej muruje się ze zbrojonego betonu, rzadziej z cegieł lub kamieni; ma on kształt prostopadłościanu. Ważne jest, aby fundament z każdej strony wystawał min. 15 cm za obrys komina. Jeśli fundament nie ma izolacji, konieczne jest również wykonanie otuliny zbrojenia głównego. Na prawidłowo wykonanym fundamencie stawia się trzon kominowy. Wybór rodzaju zaprawy będzie zależny od materiału, z którego będzie budowany komin. Zupełnie inne zaprawy stosuje się do pustaków, a inne do cegły klinkierowej. W pierwszej fazie budowy murujemy komin, pamiętając o pozostawieniu miejsca na spoinę, którą wykonuje się tą samą zaprawą, ale dopiero po upływie 7 dni od zakończenia murowania.

Przewody i przegrody kominowe

Jeśli chcemy, aby nasz komin dobrze spełniał swoją funkcję oraz służył nam latami, musimy pamiętać o podstawowych zasadach jego budowy. Powinniśmy wiedzieć, że minimalne wymiary przewodów kominowych to 14 cm x 14 cm, nigdy mniej. Najlepiej, jeśli przewody mają kształt kwadratu lub prostokąta, a ich powierzchnie są gładkie – aby spełnić te założenia, najczęściej buduje się je z drewnianych lub stalowych przewodów. Zaleca się, aby przegrody między przewodami miały min. 12 cm. grubości. Jeśli przewody kominowe poprowadzone są przez zewnętrzne ściany domu lub nieocieplone poddasze, zewnętrzne ściany komina powinny być grubsze i mieć min. 25 cm, warto wtedy również zdecydować się na dodatkowe ocieplenie, np. z wełny mineralnej. Lepszy ciąg oraz mniejszą utratę ciepła zapewni poprowadzenie przewodów dymowych i spalinowych razem z wentylacyjnymi.

Okiem eksperta

Dobrze zbudowany komin będzie nam służył latami i zapewni bezpieczeństwo. Aby tak się stało, musi być stabilny, odporny na skrajne temperatury, kwasy, a także przede wszystkim powinien mieć dobry ciąg. W miejscach, w których komin przechodzi przez stropy oraz tam, gdzie styka się z drewnianymi elementami dachu, konieczne jest wykonanie dylatacji. Komin musi być również wyprowadzony ponad dach na odpowiednią, obliczoną przez fachowca wysokość. Zaleca się umieszczanie na zakończeniu komina czapki ze zbrojonego betonu – powiedział Krzysztof Białas z firmy BudKomin.  

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz