Materiał Partnera

Jak zabezpieczyć swoją firmę przed przerwami w dostawach prądu?

Jak zabezpieczyć swoją firmę przed przerwami w dostawach prądu?

Prowadząc przedsiębiorstwo warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek przerw w dostawie energii. Nagły brak prądu może poważnie zagrozić pracy serwerowni, biura wyposażonego w wiele komputerów, zakładu produkcyjnego czy placówki medycznej. W jaki sposób możemy się zabezpieczyć przed takim zagrożeniem? Pomoże nam w tym odpowiednio wykonany system UPS.

Co to jest system awaryjnego zasilania?

System UPS – czyli zestaw urządzeń tworzący system zasilania gwarantowanego – pozwala na utrzymanie dostępu do prądu, nawet w sytuacji awarii sieci elektrycznej. Zaprojektowanie takiego systemu wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. Taki system powinien być skrojony na miarę – czyli idealnie dopasowany do potrzeb naszej firmy. Usługi związane z zasilaniem gwarantowanym świadczy przedsiębiorstwo Comex S.A. To firma zajmuje się wszystkim, co jest związane z systemami zasilania gwarantowanego – od dostawy sprzętu, przez jego instalację, uruchomienie, aż po naprawy, przeglądy i wszystkie usługi serwisowe. Forma projektuje systemy zasilania gwarantowanego od podstaw, ale jej ofercie jest też modernizacja i rozbudowa starych rozwiązań. Warto też wspomnieć, że pracownicy przedsiębiorstwa mogą dla nas wykonać audyt zasilania gwarantowanego. Posiadają też urządzenia pozwalające na zdalne monitorowanie pracy takiego systemu zasilania.

Odpowiednio dobrane urządzenia

Jak już wspomniano wyżej, system zasilania awaryjnego musi być dokładnie dopasowany do urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w naszej firmie. Co to oznacza? Jak powinno się dobrać moc zasilacza awaryjnego do zabezpieczanych przez niego odbiorników? Eksperci z firmy Comex S.A. radzą, by zsumować moc wszystkich odbiorników podłączonych do systemu UPS. Moc każdego odbiornika powinna znajdować się na jego tabliczce znamionowej. Standardowo moc powinna być podana w VA. Jeśli jednak producent podał ją w watach, wystarczy tę wartość pomnożyć przez 1,4. Moc zasilacza powinna być nieco większa niż suma mocy odbiorników – najlepiej, jeśli mamy około 20% zapasu.

Zasilanie gwarantowane z nowoczesnym oprogramowaniem

W nowoczesnej wersji zasilacze UPS są połączone ze specjalnym oprogramowaniem. Takie rozwiązanie pozwala na najlepszą ochronę systemów komputerowych. Warto się na nie zdecydować, jeśli prowadzimy firmę, pracującą na przechowywanych w formie cyfrowej danych – dzięki temu zyskamy pewność, że w razie awarii prądu nie stracimy żadnych istotnych informacji. Jak działa oprogramowanie podłączone do systemu zasalania gwarantowanego? Na ekranie komputera podłączonego do systemu UPS pojawia się informacja ostrzegająca przed zanikiem napięcia. Gdy przerwa w dostawie prądu się przedłuża, oprogramowanie samo, bez ingerencji pracownika zamyka system – kiedy dostęp do energii elektrycznej zostanie odzyskany, komputer będzie automatycznie zrestartowany. Pozwala to na bezpieczną pracę komputerów, nawet w obliczu awarii systemu elektrycznego. Gwałtowne wyłączenie się komputera pod wpływem utraty dostępu do prądu może powodować awarie, przez które stracimy dane. Taki nowoczesny system zasilania gwarantowanego skutecznie nas przed tym zabezpiecza. Dlatego wszystkie duże firmy, których działalność opiera się na pracy przy komputerze, powinny zainwestować w takie rozwiązanie.

Jakie rozwiązanie wybrać kiedy w naszej firmie pracuje wiele komputerów?

Jednym z pytań, często stawianych przez właścicieli firm pracujących na wielu komputerach, jest to, czy lepiej wszystkie urządzenia podłączyć do jednego, dużego zasilacza, czy każde urządzanie wyposażyć w inny zasilacz typu UPS. Niestety, nie ma tutaj jednej prostej odpowiedzi – dlatego podczas budowania systemu zasilania gwarantowanego najlepiej jest polegać na doświadczeniu fachowców, specjalizujących się w tego rodzaju rozwiązaniach. Znacznie taniej i prościej jest wyposażyć każde urządzenie komputerowe w oddzielny zasilacz. To jednak zdecydowanie komplikuje kontrolę i obsługę całego systemu UPS. Jeden duży, centralny zasilacz UPS jest bardziej polecany, ponieważ upraszcza pracę całego systemy. Wymaga jedna stworzenia rozbudowanej dodatkowej sieci elektrycznej. Poza tym takie rozwiązanie pozwala radzić sobie z przeciążeniami sieci. Centralny zasilacz gwarantuje nam utrzymanie napięcia zasilającego w najwyższej jakości. Jak widać każde z tych rozwiązań ma pewne zalety i wady – najlepiej, jeśli wybierzemy jedno z nich po konsultacjach z fachowcami z firmy Comex. Wtedy będzie to system dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Opracowanie:
Gdańsk, Galaktyczna 37
tel. 58 556 13 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz