Artykuł sponsorowany

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną przed pożarem?

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną przed pożarem?

Instalacje elektryczne są przyczyną aż 25% pożarów, podczas których dochodzi do poważnych wypadków – również śmiertelnych. Straty mienia w takich pożarach na świecie szacuje się na 126 miliardów euro. Głównym ich sprawcą są usterki techniczne, które powodują iskrzenie i inicjują ogień. Istotną rolę odgrywa również brak odpowiednich zabezpieczeń. Dowiedz się, jak uchronić swój dom przed pożarem spowodowanym wadliwą instalacją.

Dlaczego stara instalacja elektryczna iskrzy?

Instalacja elektryczna jest stałym elementem wyposażenia każdego budynku. Bez niej trudno byłoby korzystać z oświetlenia czy urządzeń zasilanych prądem z sieci. Do jej wykonania jednak nie wystarczy zakup dowolnych przewodów, gniazdek i skrzynki z bezpiecznikami. Każdy z tych elementów powinien spełniać określone wymogi techniczne. Jednym z czynników, które decydują o wyborze materiałów i bezpieczeństwie instalacji, jest obciążenie. Termin ten odnosi się do zdolności przesyłu energii przez instalację i jej dostosowania do potrzeb planowanych odbiorników. W starszych budynkach instalacje elektryczne, często układane kilkadziesiąt lat temu, nie są przystosowane do nowoczesnych pralek, zmywarek, odkurzaczy czy sprzętu audio-video. Zbyt duży pobór mocy (obciążenie) powoduje, że aluminiowe przewody przegrzewają się i powstaje zjawisko tzw. pływania. To pierwszy krok do pożaru. Inną przyczyną iskrzenia starych instalacji jest zużycie się izolacji, która pod wpływem czasu parcieje i nie chroni przewodów.

Wyładowania łukowe w instalacjach

Jednym z powodów iskrzenia zarówno w nowych, jak i starych budynkach są tzw. wyładowania łukowe. Zjawisko polega na tym, że pomiędzy dwoma elementami instalacji, w której płynie prąd następuje przeskok nagromadzonego ładunku o dużej mocy. Mikroskopijna błyskawica niesie ze sobą mnóstwo ciepła, które może spowodować zapalenie się izolacji lub innych podatnych na ogień materiałów. Wśród przyczyn, które powodują takie wyładowania wymienia się:

  • stare, wyeksploatowane instalacje o obniżonych parametrach,

  • uszkodzenia przewodów podczas ich układania lub w wyniku różnych prac wykończeniowych,

  • uszkodzenia przewodów spowodowane przez meble,

  • nieprawidłowo zainstalowane gniazdka – zbyt luźny montaż, brak izolacji itp.,

  • przeciążenie instalacji lub niedopasowanie jej parametrów do potrzeb odbiorników.

Jak zabezpieczyć instalację przed pożarem?

Gwarancją, że wykonana z domu instalacja będzie w pełni sprawna, dostosowana do potrzeb budynku oraz bezpieczna jest powierzenie tego zadania fachowcom. Specjaliści z firmy Elektro - Squad Konrad Sidz dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, które pozwoli im obliczyć parametry, dobrać przewody, rozdzielnice, wyłączniki i inne elementy oraz wykonać ich właściwy montaż. W praktyce są stosowane dwa poziomy zabezpieczeń przeciwpożarowych. Są to wyłącznik nadprądowy oraz wyłącznik różnicowoprądowy. Pierwszy z nich powoduje odłączenie zasilania w przypadku przeciążenia instalacji. Drugi wykrywa niewłaściwy kierunek przepływu prądu. Żaden z tych wyłączników nie wykrywa wyładowań łukowych, dlatego ważnym elementem ochrony instalacji jest detektor iskrzenia. To nowoczesne urządzenie nie tylko zastępuje dwa wymienione wyłączniki, ale też odłącza zasilanie w przypadku powstania wyładowania.

Opracowanie:
Oliszki, Dobra 6
tel. 660 484 830
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz