Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można poprowadzić instalację elektryczną w domu?

W jaki sposób można poprowadzić instalację elektryczną w domu?

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez prądu. Energia elektryczna w domu pozwala na uruchomienie popularnych urządzeń i artykułów gospodarstwa domowego. Istotny jest jednak sposób wykonania instalacji – jak się okazuje, fachowcy wykorzystują w tym celu najczęściej cztery metody. Jakie konkretnie i czym dokładnie różnią się one od siebie?

Pod tynkiem czy na tynku?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod wykonania instalacji elektrycznej w domu jest zamontowanie niezbędnych jej elementów pod tynkiem. W tym celu w ścianach oraz sufitach tworzy się tzw. bruzdy – przestrzeń potrzebną do umieszczenia w niej okablowania, które z kolei zazwyczaj umieszcza się w specjalnych, plastikowych rurach osłonowych. Taki sposób daje możliwość stosunkowo mało skomplikowanej wymiany przewodów elektrycznych, jednak jego montaż wymaga odpowiedniego rozplanowania i wykonania przez specjalistę.

Wykonaniem podtynkowej instalacji elektrycznej może zająć się Elektro - Squad Konrad Sidz, która w ramach świadczonych usług jest też w stanie wykonać także instalację natynkową. Jak sama nazwa wskazuje, przewody prowadzi się wówczas na ścianie. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania specjalnych listew maskujących, dzięki którym cała instalacja wygląda estetycznie i jest przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników obiektu. Ten sposób doprowadzenia elektryczności do domu stosowany jest rzadziej niż metoda podtynkowa.

Instalacje elektryczne wtynkowe i podłogowe

Elementy instalacji elektrycznej można także zamontować bezpośrednio w warstwie tynku (instalacje elektryczne wtynkowe). Dzięki temu ściany nie muszą być skute, a przewody są bezpiecznie ukryte w ścianie. Taka możliwość wykonania instalacji elektrycznej często wykorzystywana jest w nowoczesnych konstrukcjach, gdzie przede wszystkim liczy się efekt wizualny. Warto jednak pamiętać, że wtynkowa instalacja elektryczna jest dość problematyczna przy modernizacji. Nie zawsze jednak należy prąd doprowadzać poprzez ściany. Jak się okazuje, firmy zajmujące się wykonawstwem instalacji elektrycznych są w stanie poprowadzić przewody w podłodze.

Podobnie jak w przypadku instalacji podtynkowej, również i w tym wypadku konieczne jest zastosowanie plastikowych rur osłonowych. Podłogowa instalacja elektryczna jest z pewnością rozwiązaniem bardzo dobrym pod względem estetyki, jednak należy rozważyć jej funkcjonalność. Wszelkie naprawy czy modernizacje mogą być bowiem niezwykle trudne szczególnie po wykończeniu podłogi. Konieczność jej rozbierania to z kolei spore koszty, co jest wadą takiego rozwiązania. Warto przeanalizować możliwości wykonania instalacji elektrycznej w domu z fachowcami, którzy doradzą optymalne rozwiązanie dla konkretnego budynku i oczekiwań klienta.

Opracowanie:
Oliszki, Dobra 6
tel. 660 484 830
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz