Artykuł sponsorowany

Jak wymienić filtr DPF?

Jak wymienić filtr DPF?

Filtr DPF, który w polskim języku nazywany jest filtrem cząstek stałych, ma określoną funkcję w silniku Diesla. Jego zadaniem jest odfiltrowanie pewnych szkodliwych substancji ze spalin. Są to tlenki metali, sadze, azotany i węglowodory. Spaliny z zawartością tych substancji są szkodliwe dla człowieka i środowiska. Takie obciążenie filtra sprawia, że z czasem nadaje się on do renowacji lub wymiany na nowy. Jak przeprowadzić taką czynność?

W jaki sposób przebiega wymiana filtra DPF?

W zależności od konkretnego przypadku, gdzie pod uwagę bierze się markę i typ samochodu, wymianę filtra cząstek trwałych rozpoczyna się od przeprowadzenia diagnostyki pojazdu. Pozwala to na dokładne określenie jego stanu i daje możliwość bieżących poprawek dotyczących wszelkich nieprawidłowości.

Następny etap to wymiana samego filtra, która jest czynnością znacznie skomplikowaną, przede wszystkim ze względu na sporą niedostępność tego podzespołu. Najlepiej więc takie czynności przeprowadzać w wyspecjalizowanych firmach, takich jak Regeneracja-dpf-fap Tomasz Słomiński, gdzie fachowcy w odpowiedniej kolejności i z doskonałą precyzją wymontują sporo dodatkowych elementów. Należy  je bowiem demontować w ściśle określony sposób. To samo tyczy się powtórnego zamontowania.

Po wymianie filtra DPF musi zostać przeprowadzona odpowiednia adaptacja i ponowna diagnostyka. Zaadaptowanie tej części wymaga fachowej ingerencji w sterowniki silnika. Jest to konieczne, by auto zaczęło sprawnie jeździć.

Jak wygląda wymiana filtra cząstek trwałych?

Wymianę filtra cząstek trwałych da się przeprowadzić na kilka sposobów. Zanieczyszczony element może zostać całkowicie lub częściowo wymieniony na nowy bądź zregenerowany. Całkowita wymiana jest opcją kosztowną, zwłaszcza gdy w grę wchodzi oryginalna część, zakupiona u producenta auta. Dlatego na rynku pojawiły się liczne zmienniki do poszczególnych marek pojazdów. To, z jakiej opcji skorzystać, powinno być osobistą decyzją każdego właściciela samochodu.

Dlaczego nie zaleca się całkowitego usuwania filtra DPF?

Niektórzy właściciele aut decydują się na całkowite usunięcie filtra cząstek trwałych. Takie rozwiązanie jest nielegalne i prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Poza naturą najbardziej cierpi na tym zdrowie ludzi, ponieważ trujące cząstki przedostają się do ich organizmów. Jeżeli kontrola wykryje taki stan, trzeba liczyć się z karą. Dlatego najlepszym wyjściem jest wymiana lub fachowe zregenerowanie tego istotnego dla silnika Diesla podzespołu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz