Artykuł sponsorowany

Jak wykonać test ciążowy, aby dał wiarygodny wynik?

Jak wykonać test ciążowy, aby dał wiarygodny wynik?
W momencie, kiedy przypuszczamy, że mogło dojść do zapłodnienia, zwykle zależy nam na jak najszybszym potwierdzeniu lub wykluczeniu ciąży. Pomocne są domowe testy ciążowe, które można zakupić nie tylko w aptekach i sklepach medycznych, ale także zwykłych drogeriach. I choć producenci zachwalają ich niemal stuprocentową skuteczność, na wynik może wpływać wiele czynników. Który test wybrać i w jaki sposób należy go wykonać?

Rodzaje testów ciążowych

Co do dokładności domowych testów ciążowych, nadal pozostaje wiele wątpliwości. Mimo tego, że większość producentów gwarantuje ponad 99% skuteczności, nadal pozostaje ten 1%, który musimy brać pod uwagę. Rodzaj testu nie zawsze ma wpływ na to, czy będzie on mniej lub bardziej czuły. Zwykle różnica polega tylko na sposobie wykonania i cenie.

Popularne typy testów ciążowych:

  • Test płytkowy – jest to najpowszechniejsza i najtańsza forma. Testy ciążowe płytkowe można dostać już za mniej niż 10 PLN. Składa się z plastikowego, płaskiego pudełeczka, który jest wyposażony w zagłębienie i okienko, a do zestawu zwykle dołączona jest pipeta. Przy jej pomocy należy nanieść kilak kropel moczu do zagłębienia, a po kilku minutach odczytać wynik w okienku.
  • Test paskowy – wykonuje się go w próbce moczu. Do testu powinien być dołączony jednorazowy pojemniczek na mocz. Jeśli jednak nie ma go w zestawie, najlepiej zaopatrzyć się w zbiorniczek do badania moczu, który bez problemu można kupić w aptece lub sklepie medycznym. Pasek testu należy zanurzyć do zaznaczonej na nim linii.
  • Test strumieniowy – uznawany za najwygodniejszy i najłatwiejszy w obsłudze. Jego końcówkę należy umieścić pod strumieniem moczu i odczekać od kilku do kilkunastu sekund, a następnie ułożyć poziomo i czekać na wynik.
  • Test cyfrowy – technologia jest już nieco bardziej zaawansowana, a co za tym idzie, będzie również dosyć drogi. To jeszcze łatwiejsza i bardziej udoskonalona wersja testu strumieniowego. Jest zaopatrzony w cyfrowy wyświetlacz, który daje klarowny komunikat.

Kiedy wykonać test?

Podczas wykonywania testu ciążowego często zgubna jest niecierpliwość. Zwykle kobieta już od chwili zakupu chce jak najszybciej go wykonać. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana pora może zagwarantować jeszcze bardziej wiarygodny wynik. Poleca się również kupienie więcej niż jednego testu. Tanie testy ciążowe można znaleźć między innymi w ofercie medycznego sklepu internetowego Kredos. Test najlepiej zrobić w czasie, kiedy nie wystąpiła miesiączka (a wcześniej pojawiała się regularnie), choć coraz więcej producentów testów gwarantuje, że ich wynalazki wykryją ciążę już 2-3 tygodnie od momentu zapłodnienia. Największe stężenie hormonu w moczu jest rano, dlatego to właśnie wtedy jest najlepsza pora na wykonanie testu. Wynik negatywny nie zawsze wyklucza ciążę, dlatego nigdy nie będzie on w 100% wiarygodny. Test warto powtórzyć po około tygodniu, aby zyskać pewność, że się nie mylił. 

USG i badanie krwi

Jedynym rzetelnym sposobem na wykrycie ciąży jest badanie krwi na obecność hCG oraz USG macicy. Testy laboratoryjne wykonuje się po około 10 dniach od daty spodziewanej miesiączki. Wyniki powinny być skonsultowane z ginekologiem. W przypadku USG służy ono nie tylko do wykrycia ciąży, ale także kontrolowanie jej właściwego przebiegu. Z tego powodu powinno się na nie wybrać również po wykonaniu domowego testu, jeśli uzyskany został wynik pozytywny. Badanie ultrasonograficzne w ciąży różni się nieco od klasycznego, gdyż jest ono wykonywane dopochwowo. Już po 5 tygodniach od ostatniej miesiączki można na USG dostrzec osadzony w macicy pęcherzyk ciążowy.

Jak przygotować organizm do ciąży?

Starając się o dziecko, należy nie tylko regularnie wykonywać testy, aby wreszcie potwierdzić ciążę. Ważne jest również właściwe przygotowanie organizmu, poprzez stosowanie odpowiedniej diety i – w razie konieczności – suplementację.

Pomocne porady podczas starania się o dziecko:

  1. Dbaj o kondycję fizyczną – dotyczy to nie tylko otyłości, która zmniejsza płodność i może powodować komplikacje. Regularne uprawianie sportów wzmacnia mięśnie, zapobiegając np. bólom kręgosłupa.
  2. Zdrowo się odżywiaj – dotyczy to nie tylko przyszłej matki, ale także ojca.  Ważne jest spożywanie zbilansowanych posiłków oraz całkowite porzucenie używek.
  3. Suplementuj – kilka miesięcy przed zapłodnieniem poleca się zażywanie kwasu foliowego. Wszelkie suplementy diety trzeba jednak konsultować z lekarzem, a ich ilość powinna być dostosowana indywidualnie.
  4. Odwiedź specjalistów – przed ciążą masz czas na to, aby zadbać o zdrowie i wykluczyć ewentualne choroby. Ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania wielu badań i zabiegów.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz