Artykuł sponsorowany

Jak wyglądają badania na kierowcę zawodowego w NZPiSOZ „Medan”?

Jak wyglądają badania na kierowcę zawodowego w NZPiSOZ „Medan”?

Każdy, kto chce pracować jako kierowca w firmie transportowej, musi przejść odpowiednie badania lekarskie. Jest to konieczne, by zweryfikować stan zdrowia kandydata na kierowcę zawodowego, który w przyszłości będzie odpowiedzialny za bezpieczny przewóz osób lub mienia. Wszyscy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B, również musieli zgłosić się na konsultację lekarską przed rozpoczęciem nauki jazdy. Badania dla kierowców zawodowych są jednak bardziej poszerzone. Jak owa diagnostyka wygląda w NZPiSOZ „Medan”?

Jakie badania wykonuje się u kandydata na kierowcę zawodowego?

Badania kandydatów na kierowców zawodowych można podzielić na dwie grupy – badania wstępne i okresowe. Te pierwsze pozwalają na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta, a ich wynik jest czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. W Niepublicznym Zakładzie Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej „Medan”, podobnie jak w innych placówkach medycznych, przyszli kierowcy zawodowi poddawani są:

  • badaniu ogólnego stanu zdrowia,
  • badaniom neurologicznym pozwalającym ocenić sprawność i koordynację ruchową pacjenta,
  • badaniom okulistycznym,
  • badaniom laryngologicznym,
  • badaniom pomocniczym np. EKG, pomiar RR, badania laboratoryjne.

Badania okresowym co 2,5 roku muszą poddawać się kierowcy zawodowi, którzy ukończyli 60. rok życia. Z kolei młodsi muszą stawiać się na wizytę u lekarza co 5 lat. Wówczas wykonuje się badania ogólnego stanu zdrowia, okulistyczne i laryngologiczne. O pozostałych badaniach decyduje lekarz. Są one zlecane zależnie od potrzeb.

Psychotesty dla kierowców

W pracy kierowcy zawodowego ważna jest nie tylko sprawność fizyczna, ale i intelektualna. Dlatego też pacjenci regularne poddawani są badaniom psychologicznym. Mają one na celu ocenę:

  • osobowości pacjenta,
  • koncentracji uwagi,
  • działania pacjenta pod presją czasu i stresu,
  • logicznego myślenia,
  • dojrzałości emocjonalnej i społecznej pacjenta,
  • procesów poznawczych,
  • sprawności psychomotorycznej.

Psychotesty rozpoczynają się od wywiadu z pacjentem. W czasie badania kandydat na kierowcę zawodowego zostanie poproszony o wypełnienie kwestionariuszy osobowościowych. Sprawność motoryczna badana jest za pomocą urządzeń diagnostycznych, takich jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy czy aparat Piórkowskiego. Pacjenci z reguły obawiają się psychotestów. Warto pamiętać, że nie jest to egzamin, ale badanie. Należy zgłosić się na nie wyspanym i wypoczętym. Jeśli nie zrozumiemy jakiegoś polecenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by dopytać psychologa o szczegóły. Stres na pewno nie pomoże nam w uzyskaniu dobrego wyniku.

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie badań dla kierowców w NZPiSOZ „Medan”?

NZPiSOZ „Medan” może pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem gabinetów zabiegowych. Placówka zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin, którzy są przyjaźnie nastawieni do pacjentów. Priorytetem NZPiSOZ „Medan” jest szybka, a przy tym skrupulatna obsługa wszystkich interesantów. Pacjenci nie muszą długo oczekiwać na wizytę. Większość badań udaje się wykonać w ciągu jednego dnia, co ma duże znaczenie dla kandydatów na kierowców zawodowych, którzy chcą podjąć zatrudnienie najszybciej jak to możliwe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz