Artykuł sponsorowany

Biuro Rachunkowe Joanny Paluszewskiej-Szwedy: jak wygląda kontrola podatkowa w firmie?

Biuro Rachunkowe Joanny Paluszewskiej-Szwedy: jak wygląda kontrola podatkowa w firmie?

Informacja o kontroli podatkowej w firmie dla wielu przedsiębiorców oznacza stres i gorączkowe przygotowania. Pośpiech jednak nigdy nie jest dobrym doradcą, warto zatem zachować spokój, aby jak najlepiej wykorzystać czas od momentu otrzymania zawiadomienia do wizyty urzędników w firmie. Jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób mogą działać organy kontrolujące?

Kto podlega i przeprowadza kontrolę?

Tego typu działaniom może zostać poddany każda firma, niezależnie od tego, jaki jest profil jej działalność i, w jakiej formie jest prowadzona. O czasie oraz zakresie takiej kontroli decyduje podmiot, który będzie ją przeprowadzać. Do tego uprawnione są wyłącznie organy podatkowe pierwszej instancji, do których zalicza się:

  • naczelników urzędów skarbowych i celnych,

  • dyrektorów izb skarbowej oraz celnej,

  • marszałka województwa, starostę, prezydenta miasta, burmistrza lub wójta.

Należy wiedzieć, że obowiązki związane z weryfikacją podatkową spoczywają nie tylko na przedsiębiorcy, ale także wymienionych organach, które będą się nią zajmować. Oznacza to między innymi, że ich działania muszą mieścić się w granicach obowiązującego prawa i dotyczyć wyłącznie czynności wskazanych na zawiadomieniu. Ponadto muszą oni okazać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, pozwolić kontrolowanemu na aktywny udział w niej. Ponadto każde działanie musi zostać odnotowane w książce kontroli.

Czy kontrola może być niezapowiedziana?

W ramach takiej weryfikacji sprawdza się przede wszystkim, czy przedsiębiorca działa zgodnie z obowiązującym go prawem podatkowym. W większości przypadków o podejmowanych działaniach przedsiębiorcy są wcześniej informowani. Zawiadomienie musi zostać dostarczone w terminie od 7 do 30 dni przed planowanym rozpoczęciem kontroli. Niemniej jednak może zdarzyć się sytuacja, w której urzędnicy pojawią się w firmie bez uprzedzenia. Sprawy te dotyczą na przykład zwrotu naliczonego podatku VAT, nieopodatkowanych przychodów, weryfikacji spisu z natury, ewidencji kasy fiskalnej, niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie zapowiada się również wizyty związanej z wszczęciem postępowania przygotowawczego w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Co jest sprawdzane podczas kontroli podatkowej?

W wysyłanym wcześniej zawiadomieniu zawarte zostają informacje o tym, jaki rodzaj podatków będzie kontrolowany. Takie dane pozwalają właścicielowi odpowiednio się przygotować do wizyty urzędników w firmie. Podmioty gospodarcze, które na bieżąco dbają o sprawy związane z księgowością i rachunkowością, nie powinny mieć problemu, aby przejść pomyślnie taką kontrolę. Korzystając z usług zewnętrznej księgowości, na przykład Biura Rachunkowego Joanny Paluszewskiej-Szwedy, trzeba pamiętać o udostępnieniu zarówno dokumentacji w formie fizycznej, jak i cyfrowej.

Organy sprawdzają wszystko, co ma związek z prowadzoną działalnością firmy z uwzględnieniem wspomnianego wcześniej zakresu. Stąd też mają prawo zażądać dostępu między innymi do majątku, faktur, KPiR, deklaracji podatkowych, dokumentacji sporządzonej w języku obcym – wcześniej przetłumaczonej przez tłumacza przysięgłego na polski. Warto także poinformować o audycie pracowników odpowiedzialnych za sprawy finansowe w firmie, ponieważ organy kontrolujące mają prawo zadawać pytania oraz żądać wyjaśnień, co do badanego obszaru.

Biuro Rachunkowe Joanny Paluszewskiej-Szwedy - oferta

Biuro Rachunkowe Doradca Podatkowy to profesjonalna firma świadcząca szeroki wachlarz usług związanych z rachunkowością i doradztwem podatkowym. Znajduje się ona w Suszcu, w województwie śląskim. Firma specjalizuje się w obszarach takich jak rozliczenia podatków, podatek dochodowy, podatek VAT, a także obsługa księgowa stowarzyszeń. Klienci mogą liczyć na wsparcie w zakresie doradztwa podatkowego, księgowości, usług księgowych oraz rachunkowości. Biuro oferuje również doradztwo rachunkowe oraz pomoc w sprawach kadrowo-płacowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz