Artykuł sponsorowany

Doradca Podatkowy Joanna Paluszewska-Szweda i jej pomoc w obsłudze kadrowej i przygotowaniu świadectwa pracy dla pracownika.

Doradca Podatkowy Joanna Paluszewska-Szweda i jej pomoc w obsłudze kadrowej i przygotowaniu świadectwa pracy dla pracownika.

 Jednym z obowiązków pracodawcy wobec pracownika, który zakończył pracę w jego firmie, jest wręczenie mu świadectwa pracy. Jednocześnie przygotowanie takiego dokumentu wchodzi w zakres działań kadr lub innych podmiotów wykonujących takie usługi dla przedsiębiorstwa. O tym, czym jest świadectwo pracy i co powinno zawierać, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą Biura Rachunkowego Doradcy Podatkowego Joanny Paluszewskiej.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, który obowiązkowo wydawany jest przez pracodawcę pracownikowi, z którym ustał stosunek pracy, czyli zarówno w sytuacji wygaśnięcia umowy, jak i jej rozwiązania. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli zawartej na czas określony, nieokreślony oraz próbny.

Świadectwo powinno zostać wydane pracownikowi w dniu wygaśnięcia umowy, jeśli nie jest to możliwe, można także oddać je do rąk osoby upoważnionej. W przypadku braku możliwości przekazania tego dokumentu pracodawca powinien w ciągu 7 dni przesłać go za pomocą poczty lub doręczyć mu w inny sposób.

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy w świadectwie pracy powinny znaleźć się określone informacje na temat okresu zatrudnienia, wymiarze etatu, zajmowanego stanowiska, a także trybu lub okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. Ponadto dokument powinien zawierać:

  • liczbę dni urlopu wypoczynkowego, które zostały wykorzystane przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym zakończyła się umowa;
  • informacje o wykorzystaniu dodatkowego urlopu lub świadczenia określonego przepisami prawa pracy;
  • ilość wykorzystanego urlopu bezpłatnego oraz podstawy do jego udzielenia;
  • informację o wykorzystaniu urlopu wychowawczego, rodzicielskiego lub ojcowskiego, wraz z podstawą prawną;
  • liczbę dni, za jaką pracownik otrzymał wynagrodzenie oraz dni, w których nie zachował do niego prawa;
  • informację o ewentualnym wykonywaniu pracy tymczasowej, wraz z określeniem czasu oraz podmiotu, dla którego wykonywane były obowiązki;
  • określony czas pracy w szczególnych warunkach lub charakterze;
  • okres odbycia służby wojskowej lub zastępczej, jeśli taka miała miejsce;
  • informację o okresie, za który pracownik uzyskał prawo do uzyskania odszkodowania w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Poza danymi, które dokument musi zawierać na podstawie wymagań zapisów w kodeksie pracy, pracownik ma prawo zażądać, by pracodawca wpisał do niego informacje dodatkowe, takie jak, chociażby wysokość zarobków.

Pracownik po otrzymaniu dokumentu powinien zweryfikować samodzielnie, czy nie posiada on błędów. W sytuacji, kiedy znajdzie nieprawidłowości ma on prawo w ciągu 14 dni od otrzymania dokumentu wystąpić z prośbą o sprostowanie, jeśli spotkałby się z odmową, ma także możliwość w ciągu kolejnych dwóch tygodni wystąpienia z takim żądaniem do sądu pracy. Kara przewidziana za niewydanie świadectwa pracy może wynosić od 1000 do nawet 30 000 złotych. W związku z tym nie poleca się lekceważenia tego tematu przez pracodawcę. Najlepszą praktyką jest powierzenie spraw kadrowych i dopilnowania takich kwestii profesjonalnym doradcom takim jak Biuro Rachunkowe w Suszcu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz