Materiał Partnera

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Wydają się mało znaczącym elementem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, ale jest zupełnie przeciwnie. Listwy przypodłogowe, bo o nich mowa, skutecznie maskują zarówno szczeliny dylatacyjne, jak i kable. Aby wraz z innymi elementami znajdującymi się we wnętrzu stanowiły spójną całość, warto dokładnie rozeznać się w rynkowej ofercie. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając listwy przypodłogowe.

Krok pierwszy: materiał użyty do produkcji

Listwy przypodłogowe są produkowane z różnych materiałów.

  • MDF, czyli płyta pilśniowa

Zaletą listew z tego surowca jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Według fachowców materiał MDF najlepiej nadaje się do maskowania kabli. Listwy przypodłogowe MDF sprawdzą się zatem w tych pomieszczeniach, w których kabli będzie sporo.

  • Drewno

Listwy wykonane z drewna są eleganckie, świetnie prezentują się w  pomieszczeniu. Ich zakup to jednak spory wydatek – nie wszyscy inwestorzy mogą sobie pozwolić na listwy drewniane.

  • Laminat, czyli materiał drewnopodobny

Cieszy się on dużą popularnością, a to z  uwagi na cenę – jest znacznie tańszy niż listwy przypodłogowe drewniane. W  zależności od wykończenia, może on być odporny na działanie wilgoci.

Oferta producentów listew przypodłogowych jest oczywiście znacznie bogatsza. Przykładowo firma Salag proponuje listwy wykonane z innych materiałów. Dodatkowo klienci mogą nabyć także dodatkowe produkty, które będą niezbędne przy montażu listew, np. zaślepki
i  narożniki.

Krok drugi: kolor listew przypodłogowych

Materiał to nie wszystko – ważny jest także kolor listew przypodłogowych. W tym przypadku oferta producentów także jest bardzo bogata. Fachowcy przypominają, że kolor listew można dobrać, kierując się nie tylko odcieniem podłogi. Inne możliwości to dopasowanie ich do:

  • stolarki. W takim przypadku listwy przypodłogowe należy wybrać, biorąc pod uwagę pozostałą stolarkę, która znalazła się w pomieszczeniu, np. drzwi i okna.
  • koloru ściany. To rozwiązanie jest często stosowane. Jeżeli listwa i ściana będą w  takim samym kolorze lub tonacji kolorystycznej, to staną się tłem dla sprzętów, które znajdą się w danym pokoju.
  • mebli. Takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne. Właściciele mieszkań, którzy zdecydują się w ten sposób wybrać kolor listew przypodłogowych, muszą mieć świadomość, że wystrój wnętrza może nie być spójny.

Dobranie listew przypodłogowych pod kolor np. ściany nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji pozostaje pomalowanie listew. Jest to możliwe, bo na rynku są dostępne specjalne farby do drewna, MDF-u i laminatu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz