Materiał Partnera

Schody do domu – drewniane czy betonowe?

Schody do domu – drewniane czy betonowe?

Budowa domu piętrowego to spore przedsięwzięcie inwestycyjne – nie tylko od strony kosztów i wykonania, ale także wielu dodatkowych wyborów, których trzeba dokonać. Jednym z nich jest dobór właściwego sposobu dostawania się na wyższe piętro. Klasycznie są to schody, a te występują w wielu różnych rodzajach. Podstawowe typy to oczywiście schody betonowe oraz drewniane. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, którym warto się dokładnie przyjrzeć.

Cechy schodów drewnianych

Schody betonowe są bardzo solidne, ale trzeba je osadzić na fundamencie i wykonać zanim budowa jest ukończona – drewniane możemy natomiast zamontować już po tym fakcie, gdy jesteśmy blisko wykończenia pomieszczeń. Mają także wiele innych korzystnych cech – idealnie dopełniają aranżację wnętrza domu, zwiększając jego przytulność i walory estetyczne. Wykonane mogą zostać zarówno z drewna litego, jak i klejonego. Spotkać możemy tutaj takie rodzaje drewna jak buk, dąb, brzoza, klon, orzech czy wiśnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić także na drewno egzotyczne lub iglaste. Niezależnie od tego, jaką mamy wizję, warto jest skorzystać z porad i realizacji oferowanych przez firmę Interior Exclusive Sp. z o.o. Możemy wówczas postawić nie tylko na schody standardowe, ale także gięte czy nawet z elementami szklanymi. Z pewnością dodadzą one wnętrzu luksusowego sznytu, a ich montażu czy łączenia ze stropem doświadczona ekipa jest w stanie wykonać w jeden dzień (choć bardziej rozbudowane konstrukcje mogą zająć nawet trzy). Wszystkie elementy schodów zbudowanych z drewna dobiera się w zależności od tego, jaka jest wysokość pomieszczenia oraz ile jest przestrzeni wokół miejsca na planowane schody. Dowożone są na miejsce w stanie surowym lub od razu wykończone – w zależności od ustaleń. Można je zamontować nawet w już wybudowanym i wykończonym domu, czego o schodach betonowych zdecydowanie nie można powiedzieć.

Schody betonowe

Mimo że schody betonowe są na pewno solidniejsze i przetrwają tak długo, jak długo przetrwa sam dom, to brakuje im jednak elastyczności i zazwyczaj mają tylko jeden kształt – schodów prostych. Wydają się także dość przytłaczające. Mimo wszystko są trwalsze, bo można do ich wykonania stosować różne rodzaje kamieni, których nie trzeba pielęgnować tak często i uważnie jak okładzin drewnianych. Oczywiście dla sprawnej ekipy zajmującej się wykańczaniem wnętrz możliwe jest także połączenie schodów drewnianych z kamiennymi okładzinami. Wszystko jest zależne od naszej wyobraźni i kształtu projektu.

Opracowanie:
Katowice, al. Roździeńskiego 199
tel. 535 080 100
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz