Materiał Partnera

Jak wybrać firmę budowlaną?

Jak wybrać firmę budowlaną?

Prywatny inwestor, który posiada już projekt domu jednorodzinnego lub obiektu biurowego i wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę, stoi jeszcze przed wyborem firmy budowlanej. Aby budynek został wzniesiony zgodnie ze sztuką i bez opóźnień, konieczne jest znalezienie solidnej, posiadającej niezawodny sprzęt i zatrudniającej specjalistów firmy. Czym się kierować przy wyborze wykonawcy, który postawi budynek?

Doświadczenie i referencje najważniejsze

Na polskim rynku działa sporo firm budowlanych. Czym się różnią? Przede wszystkim doświadczeniem. Tylko nieliczne przedsiębiorstwa mogą pochwalić się wieloma latami w branży. Inwestor prywatny powinien dążyć do tego, aby nawiązać współpracę z fachowcami. Jeżeli obiekt będą stawiać pracownicy, którzy się na tym znają, prace pójdą sprawnie.

Z punktu widzenia inwestora istotne są także dotychczasowe referencje. Najlepiej, aby firma mogła okazać listy referencyjne wystawione przez innych klientów. Niektóre przedsiębiorstwa budowalne, jak np. Firma budowlana Tadeusz Marat, publikują je na swoich stronach internetowych. To sposób, aby przyciągnąć do siebie inwestorów poszukujących rzetelnych wykonawców.

Oferta ma znaczenie

Doświadczenie i referencje to nie wszystko. Dobrze, aby firma miała szeroką specjalizację, czyli poza wzniesieniem budynku, zajęła się jego wykończeniem czy zadbała o przestrzeń wokół niego. Nawiązując współpracę z takim przedsiębiorstwem budowlanym, inwestor nie będzie musiał szukać kolejnych firm.

Właściciele niektórych firm budowalnych stawiają na jedną, konkretną specjalizację. Co w takiej sytuacji? Jeżeli przedsiębiorstwo ma dobre opinie wśród poprzednich inwestorów, to nie warto rezygnować z jego usług – być może jego pracownicy będą w stanie wskazać solidnych podwykonawców, z którymi współpracują na co dzień.

Cena to nie wszystko

Firma budowlana, która ma sporo zleceń, nie postawi obiektu za najniższą cenę. Inwestor powinien wziąć to pod uwagę. Jeżeli za ceną idzie jakość, to mimo wszystko warto zdecydować się na taką ofertę. Kierując się przy wyborze ekipy budowlanej jedynie ceną, można sporo stracić – poprawki, które będzie musiała wykonać inna firma, będą sporo kosztować, a to oznacza, że w ostatecznym rozrachunku inwestor sporo straci.

Dobra firma budowlana nie powinna żądać zaliczki przed rozpoczęciem pracy, jeżeli zostały jej dostarczone materiały. Co więcej, jej właściciel nie powinien mieć też oporów przed podpisaniem umowy. Sporządzenie, a przynajmniej zaopiniowanie, treści tego dokumentu warto pozostawić prawnikom. To kolejny sposób, aby zabezpieczyć się przed nieuczciwą firmą budowlaną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz