Materiał Partnera

Jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy przy kładzeniu glazury?

Jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy przy kładzeniu glazury?

Układanie płytek ceramicznych to – wbrew pozorom- nie taka prosta sprawa. Na każdym etapie pracy wymagana jest ogromna dokładność, sumienność i pełen profesjonalizm. Doświadczony glazurnik już na pierwszy rzut oka rozróżni, czy kafelki zostały położone przez fachowca, czy przez kompletnego laika. Specjalista z branży remontowej wskazuje, jakie błędy są najczęściej popełniane są przez amatorów lub samozwańczych ekspertów.

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Jednym z najczęściej popełnianych przez glazurników błędów jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnie, na którą nakładane będą kafelki należy najpierw dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, kurzu i starej zaprawy. Podłoże pod płytki ceramiczne musi być stabilne i równe, jeśli więc występują w nim jakiekolwiek ubytki, trzeba je uzupełnić. Na sam koniec zaleca się gruntowanie. Czynność ta reguluje chłonność podłoża i zwiększa przyczepność kleju.

Nieprawidłowe przygotowanie zaprawy klejowej

Producenci zapraw klejowych bardzo dokładnie określają proporcje rozrobienia w wodzie gotowej mieszanki. I należy się ich trzymać. Niestety wielu glazurników – pragnąc zaoszczędzić na materiale- stosuje własne receptury, które nie zawsze się sprawdzają. Jak informuje specjalista z firmy remontowej, prowadzonej przez pana Przemysława Stróżyka – najczęstszym błędem jest przygotowanie zaprawy „ na oko”. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość wody w mieszance pogarsza jej właściwości- zaprawa dłużej się wiąże i ma mniejszą przyczepność. Mieszankę trzeba też dokładnie wymieszać - mechanicznie lub ręcznie- następnie odczekać kilka minut i wymieszać ją ponownie.

Nieprawidłowe nakładanie zaprawy klejowej

Doświadczeni glazurnicy – w celu zamontowania płytki na wybranej powierzchni- stosują metodę kombinowaną, która polega na smarowaniu klejem zarówno płytki, jak i podłoża. Następnie kafelek dociska się do powierzchni aż nadmiar kleju pojawi się po jego bokach. Eliminuje to możliwość pozostawienia pustej przestrzeni pod płytką i sprawia, że dobrze przylega ona do podłoża. Ten błąd może mieć nieznaczne znaczenie przy montażu płytek ściennych, jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę montaż zewnętrznych płytek podłogowych, może on nas sporo kosztować. W puste przestrzenie będzie dostawać się woda, która- po jakimś czasie- sprawi, że kafelki zaczną pękać

Brak właściwego rozplanowania płytek

Zanim glazurnik rozpocznie klejenie płytek do podłoża, powinien najpierw dokładnie wymierzyć powierzchnię i rozplanować całościowy układ kafelków. Daje on sobie tym samym możliwość korekty ewentualnych błędów, które mogą pojawić się podczas montażu.  Odpowiedni plan jest także podstawą do dopracowania powierzchni pod względem estetycznym, co jest przecież najważniejsze dla każdego klienta.

Opracowanie:
Szczecin, Królowej Jadwigi 24 lok. 10
tel. 601 949 976
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz