Artykuł sponsorowany

Jak wnieść o usunięcie słupa energetycznego z posesji?

Jak wnieść o usunięcie słupa energetycznego z posesji?
Słupy energetyczne to instalacje niezbędne we współczesnym świecie, jednak zdarza się, że zawadzają i uniemożliwiają np. wybudowanie domu jednorodzinnego. Właściciel posesji ma prawo wnieść o ich usunięcie, jednak droga ta nie zawsze jest łatwa. W jaki sposób możesz wnioskować o usunięcie słupa energetycznego, aby jak najszybciej zniknął z terenu nieruchomości?

Skąd się wzięły?

Słupy energetyczne na prywatnych posesjach to problem dość powszechny, zwłaszcza w przypadku starszych instalacji. Wiele osób obawia się, że ich usunięcie może okazać się nie możliwe, gdyż znajdowały się tam „od zawsze”. Słupy energetyczne dawniej bez problemu umieszczano na prywatnych posesjach, gdyż nie było w planach ich zagospodarowanie i zabudowa. Z roku na rok zaczęto jednak budować coraz więcej domów jednorodzinnych i osiedli, dlatego stojące pośrodku działki słupy zaczęły stanowić poważny problem.

Wniosek o usunięcie można złożyć zawsze, a to czy zostanie uwzględniony, zależy od wielu czynników. Sprawami związanymi z usunięciem instalacji przemysłowym m.in. słupów energetycznych z prywatnych posesji, zajmuje się między innymi kancelaria adwokacka Lilianny Felczyńskiej-Fiks, której siedziba znajduje się w Zgierzu.

Jak złożyć podanie?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy słup pojawił się na posesji w sposób legalny. Należy przejrzeć księgę wieczystą i  Geodezyjną Ewidencję Sieci Uzbrojenia Terenu. W ten sposób można się dowiedzieć kto i kiedy postawił słup oraz czy uzyskał na to stosowne pozwolenie właściciela działki. Jeśli nie ma na niego pozwolenia, można nie tylko ubiegać się o likwidację i poprowadzenie kabla pod ziemią, ale także odszkodowanie. W przypadku instalacji starszych niż 30 lat od daty złożenia wniosku uzyskanie odszkodowania jest trudne i czasami wręcz niemożliwe.

Podanie o usunięcie słupa energetycznego należy złożyć do przedsiębiorstwa, do którego należy, lecz bez konkretnych podstaw (jeśli wcześniej wydano na niego pozwolenie) może nie zostać rozpatrzone przez jego władze. Wtedy jedyną możliwością będzie rozwiązanie sporu na drodze sprawy cywilnej. Właściciel posesji musi udowodnić, że słup uniemożliwia mu korzystanie z posesji i jej zagospodarowanie np. zbudowanie domu jednorodzinnego.  Trzeba mieć na uwadze, że jeśli firma zgodzi się dobrowolnie na przesunięcie linii energetycznej bez wstąpienia na drogę prawną, to do właściciela będzie należało poniesienie wszelkich kosztów z tym związanych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz