Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać świadectwo energetyczne dla budynku?

Jak uzyskać świadectwo energetyczne dla budynku?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami. Ponieważ budynki jednorodzinne często ogrzewa się węglem, do atmosfery co roku są emitowane tony CO2. Aby ograniczyć zużycie energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, w Polsce właściciele obiektów budowlanych muszą posiadać świadectwo energetyczne. Kiedy wystąpić o taki dokument? Jakie formalności należy spełnić, aby otrzymać tzw. paszport energetyczny budynku?

Czym jest świadectwo energetyczne i kto może je sporządzić?

Termin „świadectwo energetyczne” został zarezerwowany dla dokumentu, w którym znajdują się informacje o wskaźnikach energetycznych budynku (lub jego części), określających całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Taka definicja świadectwa energetycznego znajduje się w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Aby wystawić świadectwo energetyczne, konieczne jest dokonanie pomiarów i obliczeń. Z  tego względu grupa osób uposażonych do wydawania takich dokumentów jest wąska – zgodnie z prawem energetycznym mowa o specjalistach posiadających specjalne uprawnienia. Właściciel budynku nie może zatem samodzielnie przygotować świadectwa – musisz skorzystać z pomocy ekspertów. Na terenie Kraśnika firmą świadczącą usługi sporządzania świadectw energetycznych jest m.in. firma Instal-Bud. H. Stachula.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne dla budynku?

Aby uzyskać świadectwo energetyczne dla obiektu budowlanego, właściciel musi skontaktować się ze specjalistami, a następnie przekazać im komplet dokumentów dotyczących nieruchomości. Gotowe świadectwo zawiera bowiem informacje o m.in.: powierzchni obiektu, sposobie jego ogrzewania i przeznaczenia. Specjaliści są zobowiązani też wskazać modernizacje, których przeprowadzenie pozwoli poprawić jakość energetyczną nieruchomości.

Przygotowanie świadectwa energetycznego jest usługą odpłatną. Ceny wahają się od 500 do nawet 2000 zł – w głównej mierze zależą od konkurencji na rynku. Warto wiedzieć, że świadectwo jest ważne przez 10 lat, ale tylko wówczas, gdy przez ten okres właściciel nie wykona prac związanych z termomodernizacją. Przykładowo ocieplenie budynku styropianem spowoduje, że zmieni się jego zapotrzebowanie na energię. Dlatego wydane wcześniej świadectwo stanie się nieważne.

Czy świadectwo energetyczne jest wymagane dla wszystkich budynków?

Obowiązek posiadania świadectw energetycznych mają właściciele nieruchomości, które dopiero co zostały wybudowane. Również osoba zainteresowana sprzedażą np. domu, będzie musiała opłacić usługę przygotowania świadectwa energetycznego. Obowiązek dotyczy także właścicieli, którzy wynajmują posiadane nieruchomości.

Świadectwa energetyczne nie są wymagane od właścicieli m.in.: budynków zabytkowych, wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m kw. i przeznaczonych do użytkowania przez okres, który nie przekracza 2 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz