Artykuł sponsorowany

Co powinien zawierać projekt elewacji budynku?

Co powinien zawierać projekt elewacji budynku?

Budynki, które są dopiero budowane, najczęściej posiadają w swoim rozbudowanym projekcie architektoniczno-budowlanym dodatkowe opracowania techniczne dotyczące elewacji. Ważne są one zarówno przy wznoszeniu domu jednorodzinnego, jak i pasażu handlowego czy biurowca. W przypadku istniejących już budynków projekty elewacji potrzebne są jeszcze bardziej. To one pozwalają wyznaczyć metody remontu, które umożliwią stworzenie odświeżonego wyglądu danego obiektu przy zachowaniu najwyższych standardów termoizolacyjnych. Co zatem powinien zawierać projekt elewacji?

Po co projektuje się elewacje?

Projektowanie elewacji ważne jest z wielu względów. W przypadku dużych obiektów mieszkalnych, komercyjnych czy też publicznych ważne jest to m.in. dla zachowania wysokiego poziomu termoizolacji ścian wewnętrznych. Projekt pozwala również dobrze wygłuszyć wnętrza oraz zabezpieczać je przed zawilgoceniem. Prócz tego precyzyjnie przygotowanie opracowanie techniczne pomaga ustalić optymalny kosztorys, który zostanie dopasowany do planowanego wyglądu odświeżanego budynku. Estetyka przy wielu inwestycjach termomodernizacji elewacji jest kluczowa, zwłaszcza jeśli remontowany obiekt znajduje się w centrum miasta lub jest elementem większego skupiska budynków np. biurowców czy bloków mieszkalnych. Spójny wygląd elewacji w określonych obszarach ważny jest dzisiaj m.in. dla urbanistów.

Projektowanie elewacji istotne jest również po to, by stworzyć fasady trwałe, łatwe w czyszczeniu i konserwowaniu, a także w kolejnym remontowaniu. Bez dobrego opracowania technicznego inwestor może narazić się na niską jakość wykonania modernizacji. To dlatego o projektach elewacji powinni pamiętać zarządcy osiedli mieszkaniowych, biurowców i obiektów publicznych, ale także właściciele domów jednorodzinnych, którzy często remontują budynki z pominięciem współpracy z architektami. Z ich usług warto zaś korzystać, ponieważ z użyciem odpowiednich materiałów elewacyjnych i właściwej kolorystyki, są oni w stanie podkreślić piękno bryły domu, urzędu, biurowca, szpitala czy szkoły np. nadając im nowego stylu.

Elementy wchodzące w skład projektu elewacji

Projekty elewacji opracowują architekci, którzy nie tylko muszą skupić się na kwestiach estetyki budynku, ale przede wszystkim na jego parametrach technicznych. Stan wielu obiektów sprawia zaś, że prace projektowe są wydłużone, a inwestycja staje się wyzwaniem. Im starszy i bardziej zniszczony budynek, tym projekt i zakres remontu będzie szerszy. Każde zlecenie podejmuje zespół Marii Gajewskiej z pracowni architektonicznej DOMINO, która podkreśla niebywale ważną funkcję projektu przy modernizacji elewacji. Na co składa się zatem takie opracowanie?

Zawartość projektu elewacji powinna dzielić się na projekt budowlany remontu elewacji oraz na kosztorys inwestorski wraz z przedmiarem robót, oraz specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. Treść pierwszego elementu zawierać powinna dokładny opis techniczny budynku, plan BIOZ, dane formalno-prawne, a także część rysunkową i obliczeniową. Uszczegółowiając, w projekcie elewacji nie może zabraknąć:

  • załączonej umowy z inwestorem,
  • opisu wizji lokalnej i oględzin stanu istniejącego elewacji budynku,
  • inwentaryzacji budowlanej elewacji,
  • świadectwa energetycznego, w tym wyników testów szczelności elewacji,
  • uzgodnień projektowo-funkcjonalnych,
  • opisu ogólnego budynku,
  • opisu i uwag do projektowanych prac remontowych (np. prac blacharskich, prac malarskich, praz związanych z uzupełnieniem ubytków murów i skuciem odsklepionych tynków),
  • opisu zakresu robót dla całego zamierzenia budynku,
  • listy wymaganych materiałów,
  • planów sytuacyjnych w odpowiedniej skali,
  • opracowania każdej elewacji (wschodniej, narożnej, północnej, południowej itd.),
  • opracowania kolorystyki elewacji.

Często projekty, które składają się na kilkadziesiąt stron opracowań wraz z ważnymi załącznikami, posiadają również wirtualne wizualizacje. To one pomagają inwestorom w określeniu nowego stylu obiektu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz