Artykuł sponsorowany

Jak ustalana jest wysokość alimentów?

Jak ustalana jest wysokość alimentów?

Alimenty to świadczenia przeznaczane na rzecz członków rodziny. Zwykle odnoszą się do relacji rodzic – dziecko. Wysokość alimentów z reguły określa sąd, ponieważ prawo nie narzuca tutaj konkretnych kwot. Każda sytuacja rozpatrywana jest zatem w sposób indywidualny. Od czego zależy ostateczna wartość tego świadczenia? I gdzie zgłosić się po pomoc?

W jaki sposób można starać się o alimenty?

Celem alimentów jest zapewnienie osobie uprawnionej do ich otrzymywania środków na pokrycie jej uzasadnionych potrzeb. Najczęściej o alimenty ubiega się rodzic — główny opiekun dziecka, które wymaga codziennego pokrywania kosztów związanych z życiem i rozwojem małoletniego.

Jest kilka metod ubiegania się o alimenty. Pierwszym sposobem jest metoda ugodowa, w formie spisanego aktu notarialnego. W przypadku takiej ugody chodzi o dobrowolne poddanie się egzekucji przez zobowiązanego. 

Innym wariantem będzie ścieżka mediacyjna – wówczas ustalenie wysokości świadczenia odbywa się w obecności mediatora. Natomiast powstała w ten sposób ugoda jest następnie zatwierdzana sądowo.

Alimenty a sprawa sądowa

Jeśli dochodzi do rozpadu związku małżeńskiego, sprawę rozstrzyga sąd okręgowy. Gdy jednak rodzice nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dzieckiem, zajmuje się tym wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego.

Zdecydowanie najbardziej „konfrontacyjnym” scenariuszem jest ubieganie się o alimenty w sądzie. Wówczas najczęściej potrzebne jest wsparcie prawnika, na przykład kancelarii Adwokat Olga Zubrzycka-Staniczek.

Niezależnie od tego, w jaki sposób ustali się sposób pobierania alimentów, ich wysokość zależy od różnych czynników. Poza tym raz ustalona wartość może zmieniać się w czasie, w zależności od sytuacji życiowej podmiotów i nie tylko. Im starsze jest dziecko, tym większe są jego potrzeby, np. edukacyjne, społeczne.    

Od czego zależy kwota wyliczanych alimentów?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kodeks rodzinny i opiekuńczy nie reguluje wysokości alimentów. Zawsze pod uwagę bierze się zatem konkretną sytuację zainteresowanych osób i całej rodziny.

Sąd, działając w odniesieniu do prawa rodzinnego, przygląda się takim czynnikom jak:

  • rzeczywiste potrzeby rozwojowe i życiowe dziecka,
  • dotychczasowe koszty utrzymania dziecka,
  • możliwości zarobkowe i/lub majątkowe rodzica wypłacającego świadczenie alimentacyjne,
  • inne możliwości angażowania się rodzica w utrzymanie i wychowanie (czynniki niematerialne).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz