Materiał Partnera

Jak szybko i łatwo wybrać idealną tapetę?

Jak szybko i łatwo wybrać idealną tapetę?

Tapeta powoli znów wraca do łask. Coraz więcej osób decyduje się na wytapetowanie pokoju. Jeśli pierwszy raz wybierasz tapetę, nieograniczona liczba opcji może Cię przyprawić o niezły zawrót głowy. Prawdopodobnie zastanawiasz się, którą tapetę wybrać, aby pasowała do danego wnętrza i odzwierciedlała Twoją osobowość. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się nad kilkoma istotnymi sprawami.

Tapeta dopasowana do stylu wnętrza

Wybierając tapetę, zastanów się, w jakim stylu chcesz zaprojektować swoje wnętrze. Jeśli jesteś romantyczny, idealnym rozwiązaniem będą delikatne adamaszki, kwiatowe wzory i subtelne linie utrzymywane w stonowanych, pastelowych kolorach. Krystian Talar doradza, aby zrelaksowane osoby wybierały proste i naturalne wzory tapet. Stylowe motywy kwiatowe i roślinne sprawiają, że będziesz czuł się swobodnie w domu. Jeśli lubisz nowoczesne i oryginalne rozwiązania, do gustu przypadną Ci odważne i geometryczne wzory z wysokim połyskiem i metalicznymi akcentami. Duże i śmiałe motywy kwiatowe również są bardzo modne. Jeśli zwracasz uwagę na tradycję, wybierz skomplikowane wzory i paski. Doskonale pasują do tradycyjnych mebli i klasycznego wystroju.

Przydatne wskazówki

Wyznacz precyzyjnie linie pomocnicze za pomocą pionu. Kupując tapetę, zawsze weź kilka dodatkowych rolet. Wtedy nie musisz się bać, że Ci zabraknie. Przy cięciu pasków tapety, koniecznie weź pod uwagę, jak układa się wzór. Zawsze dodaj 5-10 cm na wszelki wypadek. Wtedy unikniesz dużego problemu, jeśli ściany okażą się krzywe. Następnie biorąc pod uwagę zalecenia producenta, rozrób klej do tapet w odpowiednich proporcjach.

Możesz zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią Ci tapetowanie. Wybierz stół do tapetowania, pion murarski, solidną drabinę i metalową listwę do docinania tapety. Pamiętaj, by nakładać tapety tylko na czyste i właściwie przygotowane ściany.

Jak wybrać tapetę?

Masz do wyboru przynajmniej kilka rodzajów tapet. Bardzo popularne są tapety papierowe. Doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni i gabinecie. Pasują do wnętrz, które nie są zbytnio narażone na częste zabrudzenia. Nie nadają się natomiast do kuchni i łazienki, w których występuje duża wilgoć i ryzyko zalania. Możesz je położyć tylko na prostych i gładkich ścianach.

Tapety flizelinowe sprawdzą się w pomieszczeniach, które często się brudzą. Dlatego możesz je wybrać do pokoju dziecięcego, przedpokoju, korytarza i jadalni. Zapewniają dobrą izolację akustyczną,. Dlatego sprawdzą się w warsztatach i miejscach pracy. Dobrze zachowują ciepło, więc możesz je położyć w pomieszczeniach gorzej ocieplonych. Nadają się na nierówne i popękane ściany.

Dostępne są również tapety winylowe i raufaza. Tapety winylowe możesz położyć w pomieszczeniach wilgotnych lub narażonych na częste zabrudzenia albo częste uszkodzenia mechaniczne oraz w pokojach z kominkiem. Natomiast raufaza pasuje m.in. do pokoju dziecięcego, jadalni, korytarza, przedpokoju, łazienki, WC i kuchni.

Opracowanie:
Rusko, Koźmińska 20 lok. 8
tel. 601 814 726
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz