Materiał Partnera

Jak stworzyć w mieszkaniu rustykalną stylizację

Jak stworzyć w mieszkaniu rustykalną stylizację

Aranżacja wnętrza mieszkania jest zajęciem niezwykle kreatywnym i wciągającym, ale jednocześnie trudnym. Jest tak ze względu na mnogość stylów i możliwości, jakie oferują nam producenci mebli czy twórcy różnego rodzaju dekoracji, w tym też rękodzieła. Atrakcyjną stylizacją, którą możemy efektownie wykorzystać zarówno w dużym domu, jak i małym mieszkaniu, jest styl rustykalny.

Meble stylizowane na wiejskie

Nazwa „styl rustykalny” pochodzi od angielskiego słowa „rustic” znaczącego „wiejski” lub „swojski”. Nawiązuje on zatem do tradycyjnej prostoty dworków i wiejskich rezydencji. Kojarzony jest przede wszystkim z drewnem w naturalnych barwach, ze spękaniami i niedoskonałościami. Właśnie ten materiał zatem królować będzie w rustykalnym wnętrzu. Możemy zdecydować się na zakup nowych mebli stylizowanych na stare, ze śladami długiego użytkowania lub szukać ciekawych elementów wyposażenia w sklepach z meblami z drugiej ręki.  Nie rezygnujmy jednak z nowoczesnych rozwiązań – za stylowymi frontami meblowymi kryć powinny się sprytne rozwiązania takie jak na przykład kosze cargo oraz funkcjonalne sprzęty AGD.

Naturalny charakter drewnianych mebli świetnie uzupełnią wykonane z tego materiału podłogi oraz pobielane ściany. Pamiętajmy, że rustykalne meble mogą być nieco ciężkie, dlatego nie powinniśmy przytłaczać pomieszczeń nadmiarem kolorów  czy samego wyposażenia. W pokoju dziennym czy sypialni postawmy na naturalne tkaniny takie jak wełna, len czy filc. Ciekawym elementem może być na przykład stara maszyna do szycia przerobiona na stolik lub kwietnik.

Rustykalne elementy dekoracyjne

Stylizowane meble mogą być dużym wydatkiem, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na ich wykorzystanie w aranżowanym wnętrzu. Styl rustykalny możemy uzyskać również poprzez użycie odpowiednich elementów dekoracyjnych. Podstawę stanowić tu będą gliniane i porcelanowe zastawy wyeksponowane na półkach kuchennych czy gzymsie kominka. Najlepiej, jeśli ozdobione są one kwiatowymi motywami nawiązującymi do ludowej stylistyki.

Ogromną popularnością w aranżacji mieszkań cieszy się wykorzystanie rękodzieła. Ozdoby handmade są nie tylko niepowtarzalne, ale też idealnie wpisują się w styl rustykalny, który przecież opiera się na tradycji. Możemy sięgnąć na przykład po rustykalne obrusy, jakie oferuje w swojej pracowni Elżbieta Dąbrowska. Szydełkowe serwety i bieżniki to ponadczasowa klasyka, której nie powinno zabraknąć na rodzinnym stole. Jeśli natomiast chcemy nadać naszej wiejskiej stylizacji nieco mniej konwencjonalny charakter, powieśmy nad łóżkiem ręcznie robiony łapacz snów.

Opracowanie:
Kobylnica, Konwaliowa 3
tel. 694 452 501
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz