Materiał Partnera

Obrus jako element ozdobny stołu.

Obrus jako element ozdobny stołu.

Obrus jako element ozdobny stołu.

Obrus to kawałek materiału, którym przykrywamy stół. Jednak ten kawałek ma ogromne znaczenie dla wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrany obrus potrafi wyeksponować zarówno stół, jak i wnętrze. Jeśli zaś mówimy o obiektach takich jak hotele czy restauracje, to piękne nakrycie stołu może zdecydować o ilości klientów. Obecnie bacznie zwracamy uwagę na wystrój, a popularność programów, w których następuje metamorfoza restauracji, czy hotelu jest ogromna.

Który obrus wybrać?

Wybór obrusów jest ogromny, dlatego też niełatwy. Jeśli kupujemy obrusy do obiektu gastronomicznego lub hotelowego warto zastanowić się, czy potrzebny nam materiał naturalny, czy raczej plamoodporny. Restauratorzy zdecydują się raczej na obrus plamoodporny, gdyż łatwiej go utrzymać w czystości – radzi pracownik hurtowni agd i chemii gospodarczej Polka24.

Odpowiednio dobrany obrus może doskonale podkreślić kolor potraw lub zastawy stołowej. Obrus na pewno też wpłynie na ocenę wystroju restauracji.

Do najchętniej wybieranych przez restauratorów obrusów zaliczymy:

  1. Obrusy plamoodporne – świetnie sprawdzają się do codziennego użytku. Wykonane są z poliestru pokrytego specjalną powłoką, dzięki której zabrudzenia nie wnikają we włókna tkaniny. Plamę można usunąć za pomocą miękkiej ściereczki lub papierowego ręcznika. Tego typu obrusy nie wymagają specjalnego prania i szybko się nie niszczą. Najczęściej występują w kolorze białym i ecru, chociaż ostatnio pojawiło się więcej możliwości, na przykład czerwono biała krata, kolor zielony, czy niebieski.
  2. Obrusy z materiałów naturalnych – niezastąpione podczas specjalnych uroczystości, na przykład weselnych, urodzinowych oraz innych o podniosłym charakterze. Są trudniejsze w pielęgnacji, gdyż trzeba je wygotować, ukrochmalić i uprasować, zanim ponownie przykryją stoły, ale elegancki wygląd to wynagrodzi.
  3. Obrusy z mieszanki bawełny i poliestru -  są doskonałą alternatywą dla tych, którzy cenią sobie elegancję oraz wygodę. Pięknie przyozdobią każdy stół, a ich czyszczenie nie wymaga specjalnych zabiegów.

Z doświadczeń restauratorów korzystają również hotelarze, którzy również prowadzą restauracje. Chociaż mogą wybierać wśród ofert obrusów z tkanin naturalnych, decydują tu raczej zmysły praktyczne. Piękne lniane obrusy świetnie wpasują się w styl rustykalny, jak i skandynawski, ale utrzymanie ich w dobrym stanie to niemałe wyzwanie. Również klasyczne wnętrza można pięknie podkreślić obrusem nie tylko z naturalnej tkaniny. Współczesne obrusy są dobrze wykonane i w jakości, która pozwoli nam długo się nimi cieszyć.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz