Materiał Partnera

Jak przygotować fortepian do transportu, komu zlecić usługę?

Jak przygotować fortepian do transportu, komu zlecić usługę?

Instrumenty muzyczne wielkogabarytowe typu pianina i fortepiany należą do bardzo delikatnych przedmiotów. Mimo olbrzymiej masy własnej sięgającej czasem 300 kg są niezwykle podatne na uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest, aby przy ich transporcie zachować szczególną ostrożność, a sam instrument właściwie przygotować do przeprowadzki. Jak bezpiecznie przewieźć fortepian? Czy można wynająć do tego pierwszą lepszą firmę transportową?

Chcąc wynająć fortepian bądź pianino do celów komercyjnych, trzeba koniecznie sprawdzić, jak będzie wyglądał transport instrumentów muzycznych. Nie wystarczy bowiem, aby firma transportowa miała wpisany w zakres wykonywanych usług transport fortepianów i pianin, ważne, aby posiadała praktykę i wiedzę o tym specyficznym rodzaju transportu.

Jak przygotować instrument muzyczny do drogi?

Fortepian i pianino to instrumenty należące często do instrumentów zabytkowych, aby je bezpiecznie przewieźć, należy dysponować nie tylko odpowiednio dużym samochodem dostawczym, ale przede wszystkim odpowiednią listę materiałów i narzędzi, które pomogą w zabezpieczeniu ładunku na czas transportu.

Istotnym problemem, jaki pojawia się już na etapie przeniesienia instrumentu do auta, jest jego waga. Chcąc przenieść fortepian, czy też pianino potrzeba minimum 3 ludzi, krzepkich, silnych i sprawnych fizycznie, gdyż lawirowanie np. na schodach przedmiotem o nieregularnych kształtach, ważących ponad 100 – 150 kg jest nie lada wyzwaniem.

Wynajmując fortepian bądź pianino najbezpieczniej znaleźć firmę, która w swojej ofercie będzie mieć zarówno transport instrumentów, jak i ich strojenie. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie tylko instrumenty dojadą bezpiecznie, w całości na miejsce koncertu, ale w razie potrzeby będą ponownie strojone, aby ich brzmienie było właściwe podczas występów generalnych. Przykładem firmy, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w przygotowywaniu instrumentów do koncertów i transporcie pianin i fortepianów, jest firma

Świętokrzyskie Centrum Pianin i Fortepianów - Piano & Styl.

Zabezpiecz obudowy i wnętrze, pamiętaj o równowadze

Kolejnym problemem, jaki może mieć niedoświadczony w sprawie przewoźnik jest wielkogabarytowość instrumentów i nierównomierne rozłożenie ciężaru w instrumencie. Koniecznie trzeba to uwzględnić przy załadunku instrumentu, dbając, aby nie uszkodzić żadnej części fortepianu, bądź pianina. Zawsze należy stosować specjalne pasy blokujące i folie, a przed przeniesieniem instrumentu dokładnie ocenić, w jakiej pozycji ma być instrument wyniesiony z mieszkania, domu, czy też magazynu.

W przypadku starych, zabytkowych fortepianów i pianin, których waga jest znacznie powyżej 250 kg, niezbędne będzie zastosowanie rampy lub wózka transportowego. Poza właściwym zabezpieczeniem przewożonego instrumentu należy bezwzględnie pamiętać, aby przewozić fortepiany i piania w stałej temperaturze, unikając zarówno ich przegrzania, jak i nadmiernego wychłodzenia.

Opracowanie:
Kielce, ks. Ściegiennego 37
tel. 602 668 017
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz